رشت- ایرنا – سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان از ثبت منظر فرهنگی شهر تاریخی ماسوله در فهرست میراث جهان اسلام (آیسسکو) خبر داد.

به گزارش روز یکشنبه روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان، ولی جهانی با اعلام این خبر گفت: دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو در نامه‌ای به عزت الله ضرغامی وزیر  میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ثبت منظر فرهنگی شهر تاریخی ماسوله و چهار اثر فرهنگی و تاریخی دیگر از کشورمان را در فهرست میراث جهان اسلام اعلام کرد.

وی اضافه کرد: این پنج اثر فرهنگی و تاریخی شامل منظر فرهنگی ماسوله، منظر فرهنگی قلعه الموت، مجموعه آرامگاهی شیخ احمد جام، مجموعه تاریخی بسطام و گنبد علویان همدان بوده است.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی گیلان اضافه کرد: سازمان جهانی اسلامی برای آموزش و پرورش، علوم و فرهنگ (آیسسکو) سازمانی تخصصی است که در حمایت سازمان همکاری اسلامی فعالیت کرده و در زمینه‌های آموزش، علوم، فرهنگ و ارتباطات در کشورهای اسلامی به منظور حمایت و تقویت روابط بین کشورهای عضو مشغول به فعالیت است.

جهانی اظهار داشت:ثبت شهر تاریخی ماسوله با توجه به ظرفیت‌های فرهنگی، معماری و تاریخی این شهر، سال‌ها مطالبه جدی عموم جامعه و فرهیختگان گیلانی بوده و امیدواریم با ثبت منظر فرهنگی ماسوله در فهرست میراث جهان اسلام در سال آینده و در جریان بازدید نمایندگان یونسکو از ماسوله به منظور  ثبت در فهرست آثار یونسکو شاهد جهانی شدن این میراث ارزشمند فرهنگی گیلان باشیم.

لازم به ذکر است آیسسکو برای شناسایی، معرفی و حفاظت بهتر میراث جهان اسلام چند سالی است که در حال تدوین فهرستی از آثار شاخص فرهنگی و تاریخی جهان اسلام است. این فهرست اختصاص به جهان اسلام داشته و غیر از فهرست میراث جهانی یونسکو است.