ایسنا/گیلان رئیس اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بندر مرزی آستارا گفت: اقدامات این اداره در حوزه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری متوقف نمی شود و تا حصول نتیجه ایده آل تداوم خواهد داشت.

مجتبی آب‌روشن در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: برنامه های میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آستارا در حوزه های مختلف تداوم دارد و تا حصول نتیجه و نزدیک شدن به شرایط ایده آل مدنظر، از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه با تلاش های صورت گرفته، طی چند ماه گذشته، “عروسک وَیو” اهالی روستای کوته کومه در بخش لوندویل و “جنگل فندوق لو” حوزه استحفاظی استان گیلان در روستاهای بالادست حیران از جمله “فندقه پشته” در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد، ادامه داد: کارشناسان و علاقمندان به میراث فرهنگی شهرستان، تحت نظر این اداره در تلاش برای جمع آوری مستندات برای ثبت بیشتر آثار ملموس و ناملموس این شهرستان هستند.

وی با بیان اینکه به بهانه برخی مناسبت ها، اقداماتی را در این حوزه ها داریم، گفت: هفته گذشته ویژه برنامه‌های متنوعی توسط هنرمندان و سایر فعالان حوزه میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان مرزی بندر آستارا برگزار شد که بازگشایی درب های موزه فرهنگ ۱۱۳ ساله حکیم نظامی آستارا از مهمترین آنها بود.

وی افزود: ساختمان این موزه به عنوان نخستین مدرسه پس از دارالفنون تهران احداث شده است و بسیاری از چهره های علمی، هنری، فرهنگی و دانشگاهی کشور در آن تحصیل و تدریس و یا از آن فارغ التحصیل شده اند و آستارایی ها تعصب و احترام خاصی را نسبت به این مدرسه دارند.

آب‌روشن، در بخش دیگر سخنان خود به تبیین سایر اقدامات این اداره پرداخت و افزود: در همین ماه فاز نخست سایت موزه سنگ قبور اسلامی در محوطه بقعه ۷۵۰ ساله شیخ محمود خیوی با هدف به معرض دید عموم گذاشتن سنگ‌های قبور دوره اسلامی با قدمت ۷۰۰ ساله شهرستان و منطقه، افتتاح شد.

وی با بیان اینکه برای اجرای این طرح، رقمی معادل ۵۰۰ میلیون ریال هزینه شد، افزود: در ایجاد این سایت موزه، جمعی از دوستداران میراث فرهنگی، گروه های مردم نهاد، فرمانداری و شهرداری آستارا، بخشداری مرکزی، سپاه ناحیه، اداره اوقاف و امور خیریه، منابع طبیعی و آبخیزداری، دهیاری لمیرمحله، شورای اسلامی روستا و مردم منطقه همکاری و تعامل کامل را با هم داشتند.

رئیس اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آستارا، با اشاره به اینکه پتانسیل های گردشگری مذهبی آستارا با توجه به وجود بقاع متبرکه دوبرادران “ابراهیم (ع) و قاسم (ع)”، شیخ محمود خیوی، پیرقطب الدین، شیخ محمددوست، بابا علی، بابا مرضی و سایر بقعه ها بسیار بالا است، تصریح کرد: این اتفاق می‌تواند ضمن ایجاد فرصت انتقال فرهنگ و تمدن مردم آستارا به نسل‌های آینده، زمینه رونق صنعت گردشگری و جذب مخاطب را در حوزه مذهبی فراهم آورد.

آب روشن، یادآور شد: تاکنون بقعه شیخ محمود خیوی شیخ محله، مدرسه حکیم نظامی، ساختمان چوبی گمرک، مدرسه شهید مدنی(داریوش سابق)، بقعه پیرقطب‌الدین باغچه سرا و داروخانه قدیمی رازی به عنوان بناهای تاریخی، روستای عنبران آستارا به عنوان “روستای گلیم” و آبشار لاتون(بارزو) به عنوان بلندترین آبشار چهارفصل ایران که در بخش لوندویل قرار دارد به عنوان آثار طبیعی، به ثبت ملی رسیده است و این روند همچنان تداوم دارد.

وی در پایان به بازدیدهای مستمر مسئولان استانی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از زیرساخت‌های گردشگری و تاریخی این شهرستان، توضیح داد: در حال حاضر تعداد ۷ پروژه شامل ۴ هتل، یک مجتمع گردشگری، یک اقامتگاه بوم‌گردی و یک رستوران دریایی با حجم سرمایه‌گذاری ۴۶۶۰۰۰۰ میلیون‌ ریالی در دست اجرا می باشد که با بهره‌برداری از این طرح‌ها علاوه بر ایجاد اشتغال برای ۴۱۴ نفر، به تعداد ۲۹۲ اتاق و ۱۰۲۵ تخت به ظرفیت اقامتی شهرستان اضافه می شود.

انتهای پیام