ایسنا/گیلان معاون علوم پزشکی گیلان با تاکید بر دریافت دز سوم واکسن کووید برای همه گروه های سنی بالای ۱۸ سال گفت: مادران باردار برای جلوگیری از ابتلای شدید به سویه امیکرون، برای دریافت دز سوم واکسن اقدام کنند.

دکتر آبتین حیدرزاده در جمع خبرنگاران، با اشاره به شیوع سویه امیکرون و خطر ابتلای آن برای کسانی که دزهای کامل واکسن کووید۱۹ را دریافت نکرده اند، اظهار کرد: شرایط جسمی مادران باردار در دوران بارداری حساس است و در صورت ابتلا به بیماری کرونا، مادر باردار ممکن است عوارض شدید تری را تجربه کند.

وی افزود: همین امر ضرورت واکسینه شدن مادران باردار را دوچندان می‌کند و هدف از واکسینه شدن مادران باردار هم اطمینان از بارداری بی خطر آنان است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه دریافت دزهای کامل واکسیناسیون کووید۱۹ برای مادران باردار از اهمیت ویژه ای برخوردار است، گفت: همه مادران بارداری که دزهای اول و دوم واکسن کووید را دریافت کرده اند، باید دز سوم واکسن را هم دریافت کنند تا ایمنی بالاتری نسبت به ابتلای سویه امیکرون به دست آورند.

حیدرزاده با تاکید بر اینکه مادران زیر ۱۸ سال مجاز به تزریق واکسن نیستند، اضافهکرد: صدور مجوز تزریق واکسن برای مادران باردار دارای سایر شرایط حاد یا بیماری های زمینه ای و مادران متقاضی واکسن آسترازنکا، به عهده کمیته دانشگاهی واکسیناسیون مادران باردار است.

وی یادآور شد: مادران باردار در فاصله سنی ۱۲ هفته بارداری تا دو هفته مانده به زایمان مجاز به زدن واکسن هستند و با اطمینان خاطر واکسن سینوفارم که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی است را تزریق می کنند و برای دز سوم هم طبق دستورالعمل های وزارت بهداشت، دز یادآور خود را دریافت می کنند.

انتهای پیام