ایسنا/گیلان مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان بندرانزلی گفت: طرح کامل جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب کل شهر انزلی پس از انجام مطالعات جدید و با بررسی مناطق فاقد طرح و باقی مانده در سال ۱۴۰۰ تهیه شده است.

عباس حسنی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه در حال حاضر ۲۷ هزار مشترک شهری تحت پوشش خدمات آب شرب و ۱۳ هزار مشترک فاضلاب شهرستان بندرانزلی هستند، اظهار کرد: انزلی دو پروژه تصفیه‌خانه واقع در شرق و غرب شهر دارد؛ تصفیه‌خانه غرب انزلی صد درصد انجام شده و حدود هشت سال است که به بهره‌برداری رسیده و شبکه جمع‌آوری و انتقال فاضلاب نیز در غرب انزلی در بخش‌های طراحی شده ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که برای بخش باقی مانده و قسمت طرح‌دار بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

وی با تاکید بر اینکه در مناطق فاقد طرح در غرب انزلی نیز مطالعات لازم انجام گرفته که در شرف تایید نهایی و اخذ موافقت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی هستیم، گفت: در حال حاضر در غرب انزلی ۸۰ درصد از فاضلاب‌ها از خیابان جهانگانی تا مسکن مهر به تصفیه‌خانه‌ روستای ماراگوده روبروی بیمارستان شهید بهشتی انزلی انتقال داده می‌شود.

حسنی افزود: تصفیه‌خانه غرب نیز صد درصد انجام شده و حدود هشت سال است که به بهره‌برداری رسیده؛ حتی قسمتی از فاضلاب سنتی هم که به دریا می‌ریخت به اینجا منتقل شده و بعد از تصفیه با رعایت استانداردهای محیط زیستی به مرداب ریخته می‌شود.

وی با بیان اینکه در شرق انزلی نیز حدود ۷۰ درصد شبکه‌های طراحی شده در غازیان اجرا شده، تصریح کرد: تصفیه‌خانه شرق غازیان نیز ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و یک خط انتقال بزرگ و همچنین ۳۰ درصد شبکه باقی مانده است ولی چون بافت باقی مانده این قسمت در بخش ترافیکی شهر واقع شده حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان بودجه احتیاج دارد.

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان بندرانزلی با بیان اینکه پروژه‌ها از سال ۸۲ آغاز شد و دو سال طرح عمرانی ملی بود که بعد در طرح بانک جهانی دیده شد، تاکید کرد: سال ۸۷ که بانک جهانی تصمیم به تامین اعتبار داشت با تحریم مواجه شدیم و باز طرح عمرانی ملی شد و خود دولت حمایت کرد.

حسنی با اشاره به اینکه علاوه بر بودجه، همکاری ارگان های ذیربط در حوزه تاسیسات زیرزمینی را هم نیاز داریم تا بتوانیم از آنها عبور کنیم، تصریح کرد: تاکنون بیشتر کارهای سخت انجام شده و اگر دستگاه‌های ذی‌ربط همکاری لازم را داشته باشند و اعتبار لازم تامین گردد، می‌توانیم با پتانسیلی که وجود دارد تا پنج سال آینده ۹۰ درصد فاضلاب‌هایی که در حال حاضر به رودخانه‌ها و دریا ریخته می‌شود را جمع‌آوری کنیم ولی اگر این همکاری نباشند و بودجه تزریق نشود، زمان اتمام پروژه بیشتر می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر همکاری شهرداری خیلی خوب است قبلا خیلی چالش داشتیم از لحاظ مجوز و ترمیم ترانشه‌ها زیرا آسفالت خیابان‌ها با شهرداری است و اجرای اینگونه پروژه ها تا زمان اتمام و ترمیم مسیر موجب نارضایتی عابرین و ساکنین منطقه می‌شود.

حسنی با بیان اینکه در منطقه غرب شهر یک خط انتقال شش کیلومتری از روبروی بیمارستان انزلی تا روستای ماراگوده طراحی شده، گفت: از خیابان پاسداران تقاطع پرستار همه فاضلاب‌های غرب انزلی را هدایت می‌کند به تصفیه‌خانه غرب که بعد از تصفیه به مرداب می‌ریزد.

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان بندرانزلی با تاکید بر اینکه همه آب های سطحی مخلوط با فاضلاب‌ منتهی به تالاب و دریا شناسایی شدند، تصریح کرد: در حال حاضر نوع فاضلابی که در ترکیب با آب‌های سطحی به دریا و رودخانه‌ها می‌ریزد اکثرا فاضلاب‌های سنتی هستند که در شبکه های مرکب آب سطحی و فاضلاب خانگی جریان دارد. این شبکه ها در گذشته توسط شهرداری و قبل از تشکیل شرکت های آب و فاضلاب احداث شده‌اند.

حسنی تاکید کرد: چند سال است که تلاش می‌کنیم فاضلاب‌های خانگی را از آب سطحی جدا ‌کنیم و شبکه‌های مرکب متعلق به شهرداری است که در خانه‌های قدیمی وجود دارد و آب‌های سطحی و فاضلاب را با یک لوله انتقال می‌دهند؛ بعضی جاها همکاری کردند و بعضی جاها همکاری نمی‌کنند.

وی اضافه کرد: چند وقت آینده که پروژه های فاضلاب تکمیل شوند به طور کامل فاضلاب های خانگی را از آب‌های سطحی جدا کرده و به تصفیه‌خانه می‌ریزیم که در اینجا همکاری مردم بسیار مهم است و همه هدف ما همین جداسازی فاضلاب از آب‌های سطحی است.

انتهای پیام