رشت – ایرنا- معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ ‌و ارشاد اسلامی گیلان اعلام کرد: در پی اعلام عزای عمومی به احترام رحلت آیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی طاب ثراه برنامه‌های شاد در استان تعطیل است.

سیدامیر مصباح روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این تصمیم به پاس جایگاه گران این شخصیت سترگ اتخاذ شد و شامل فیلم های سینمایی ژانر کمدی و همه جُنگ‌ها ، جشن و همچنین برنامه تئاتر می شود.
هیأت دولت در پی رحلت شیخ الفقها آیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی طاب ثراه، امروز چهارشنبه را در سراسر کشور عزای عمومی و در استان قم تعطیل رسمی اعلام کرد.
آیت‌الله‌العظمی حاج شیخ لطف‌الله صافی گلپایگانی پس از دوره‌ای بیماری، در پی ایست قلبی به ملکوت اعلی پیوست.
این فقیه اهل‌ بیت، از شاگردان برجسته آیات عظام بروجردی، حجت، خوانساری و گلپایگانی بود و مدتی نیز در نجف اشرف از آیات محمدکاظم شیرازی و محمدعلی کاظمی بهره برده بود و در مقطع حضورش در شورای استفتای آیت‌الله بروجردی، کتاب منتخب الاثر درباب امام زمان (عج) را به توصیه استاد خود نوشته است.
آیت‌الله صافی گلپایگانی که از او به‌عنوان «شیخ المراجع» یاد شده، سالیان متمادی در حوزه علمیه قم به تدریس و تحقیق و تألیف آثار گوناگون فقهی، کلامی و حدیثی پرداخت و عضویت در مجلس خبرگان قانون اساسی و عضویت در شورای نگهبان و دبیری آن با حکم امام خمینی (ره) از جمله فعالیت‌های سیاسی این مرجع فقید بوده‌ است.
از این مرجع عالیقدر بیش از ۸۰ عنوان کتاب از جمله آثاری همچون منتخب‌ الاثر، اوقات الصلوات، بیان الاصول و ثلاث رسائل فقهیه برجای مانده که برخی از آنها جایزه کتاب سال ولایت و کتاب سال مهدویت را به دست آورده‌اند.