رشت – ایرنا – جابجایی رنگ‌های کرونایی ناشی از افزایش شمار مبتلایان این ویروس در گیلان که در پی عادی‌انگاری‌ها رنگ نارنجی را به نقشه استان بازگرداند، بار دیگر دانش آموزان ۱۰ شهرستان این استان را خانه‌نشین کرد و آموزش آنان را غیرحضوری و به فضای مجازی کشاند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ویروس همگانی کرونا ۲ سال است که همه فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و آموزشی در کشور را تحت تاثیر قرار داده‌است، این ویروس خطرناک در این مدت موجب دردسرهای زیادی شده و آموزش دانش‌آموزان را با وجود تلاش معلمان با مشکلاتی مواجه کرده‌است.

بازگشایی مدارس گیلان در ابتدای سال تحصیلی جدید و سپس از آبان ماه به صورت تدریجی به صورت “حضوری، نیمه حضوری و تلفیقی” آغاز شد و فعالیت‌های آموزشی در مدارس جریان یافت، دی ماه امسال نیز آزمون دانش‌آموزان دوره اول و دوم متوسطه در این استان به صورت حضوری با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی بدون هیچ مشکلی برگزار شد.

بعد از برگزاری امتحانات ترم اول با تاکید ستاد ملی کرونا و وزارت آموزش و پرورش بر گسترش حداکثری کلاس‌های حضوری، تقریبا از اول بهمن ماه برای آموزش حضوری هفته‌ای ۲ تا سه روز تمام دانش‌آموزان در گیلان توسط مدیران مدارس برنامه‌ریزی شد و از اولیاء استان خواسته شده‌بود تا برای حضور دانش‌آموزان در مدرسه براساس برنامه‌ریزی همکاری کنند.

بر اساس گزارش‌های دریافتی دانش‌آموزان بر اساس برنامه‌ریزی در مدارس حضور می‌یافتند و اولیاء نیز همکاری خوبی در این ارتباط داشتند، اما تنها با گذشت نزدیک به ۲ هفته از برنامه‌ریزی مدیران واحدهای آموزش گیلان برای حضور دانش‌آموزان در مدارس، ظهور کرونای نارنجی به این استان بار دیگر، آموزش دانش‌آموزان ۱۰ شهرستان را غیرحضوری کرد و به فضای مجازی شاد و اسکای روم کشاند.

روابط عمومی آموزش و پرورش پیش از این در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود، بنا بر تصمیم ستاد استانی مقابله با بیماری کرونا و دستور استاندار گیلان، فعالیت‌های آموزشی و پرورشی مدارس شهرهای نارنجی در رنگ بندی کرونایی به صورت غیرحضوری (مجازی) ادامه خواهد داشت.

براساس تازه‌ترین ارزیابی نرم افزار ماسک که عصر دیروز سه‌شنبه اعلام شد شهرستان‌های لاهیجان، رودبار، رودسر، لنگرود، آستانه‌اشرفیه، رضوانشهر، ماسال، فومن، صومعه‌سرا و شفت هم در نقشه کرونایی به رنگ نارنجی درآمدند و به ایت ترتیب آموزش دانش‌آموزان در این شهرستان ها غیرحضوری است.

کرونای نارنجی از هشتم ماه جاری با روند افزایشی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان ها به نقشه کرونایی گیلان بازگشت، اکنون هیچ شهری در این استان آبی نیست و هفت شهرستان شامل، رشت، خمام، بندرانزلی، تالش، آستارا، سیاهکل و املش زرد هستند که تنها دانش‌آموزان این شهرستان ها از آموزش حضوری بهره‌مند هستند.

آمار بستری‌های مبتلا به بیماری کووید ۱۹ از ۲۹ دی ماه امسال در گیلان روند افزایشی را طی می‌کند، بر اساس آخرین آمار امروز دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان، ۲۹۲ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند، طی ۲۴ ساعت گذشته ۸۷ نفر بستری شدند و ۳۵ بیمار بدحال تحت مراقبت های ویژه قرار دارند، در حالیکه بیست و هشتم ماه گذشته تعداد بستری های مبتلا به کرونا ۱۱۸ نفر بود.

میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در گیلان قابل قبول نیست

سویه جدید ویروس کرونا با عنوان اومیکرون بیش از یک ماه است که وارد کشور شده ضمن اینکه در گیلان هم ظهور یافته متاسفانه این تصور که اومیکرون قدرت کشندگی ندارد، سهل‌انگاری عده‌ای را در رعایت توصیه‌های بهداشتی به همراه داشته در حالیکه کارشناسان بهداشتی با اشاره به قدرت سرایت پذیری بالای این ویروس بر مراعات پروتکل‌های بهداشتی بیش از پیش تاکید دارند.

اگر چه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس گیلان خوب ارزیابی می‌شود اما بی‌توجهی عده‌ای در خارج از فضاهای آموزشی، موجب اوج‌گیری بیماری کرونا و تغییر رنگ‌های شهرستان‌های این استان به سمت نارنجی شده‌است.

مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: بر اساس بازدیدهای انجام شده از واحدهای آموزشی به تعداد یک هزار و ۹۴۱ مدرسه، تا پایان دی ماه امسال، بیش از ۸۰ درصد مدارس این استان پروتکل‌های بهداشتی را کامل رعایت کرده و امتیاز بالای ۸۵ را کسب کردند که امتیاز خوبی در عمل به توصیه‌های بهداشتی به شمار می‌رود.

مهدی جواهرشناس روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: حدود ۲۰ درصد از مدارس گیلان نیز امتیاز زیر ۸۰ را به دست آورده بودند که باید نسبت به کلاس‌های مجازی تا رفع نواقص بهداشتی اقدام کنند.

وی درباره وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی استان گیلان بیان داشت: براساس آخرین گزارش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان که به صورت هفتگی محاسبه می شود، میزان رعایت فاصله‌گذاری ۷۵ درصد و تهویه ۷۹ درصد گزارش شده‌است.

وی با بیان اینکه استفاده از ماسک کمترین میزان را در رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی دارد، اظهار داشت: میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی ۶۸ درصد است که درصدی کمی است.

مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید بر اینکه رعایت این میزان پروتکل های بهداشتی در این استان قابل قبول نیست، اضافه کرد: رعایت توصیه‌های بهداشتی در گیلان باید به بالای ۹۰ درصد برسد.

کرونای قرمز در چند قدمی گیلان

مسئولان بهداشتی گیلان با اشاره به روند افزایش مبتلایان بستری به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان‌های استان از مردم درخواست کرده‌اند تا از هر گونه تردد بی‌مورد به طور جدی پرهیز نمایند به توصیه‌های بهداشتی توجه و عمل کنند و در بیرون از منزل حتما ماسک بزنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان گفت: با این سرعتی که مبتلایان کرونا در حال افزایش است، فکر می‌کنیم تا آخر هفته جاری شهرستان‌های قرمز هم خواهیم داشت.

دکتر آبتین حیدرزاده با اشاره به اهمیت واکسیناسیون در کنار رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا اظهار داشت: واکسیناسیون احتمال بستری و مرگ و میر را به طور مشخصی کاهش می‌دهد که این کمک بزرگی است بنابراین تزریق واکسن اهمیت بسزایی دارد.

وی از مردم خواست تا ضمن واکسیناسیون کامل حتما هر چه زودتر به استانداردهای فاصله فیزیکی برگردند، از تجمعات پرهیز کرده و در جمع‌های بیش از سه نفر حضور نیابند.

استان گیلان دارای افزون بر ٣٧٠ هزار دانش آموز است.