ایسنا/گیلان مدیرکل بنیاد مسکن گیلان، ۶۱۲ روستای گیلان را نیازمند بازنگری طرح هادی دانست و اظهار کرد: بازنگری طرح هادی ۲۱۸ روستا از محل اعتبارات استانی انجام خواهد شد.

حامد دائمی در دیدار با فرماندار شهرستان لنگرود، ماموریت اصلی بنیاد مسکن را تامین مسکن برای محرومان و اقشاد کم درآمد دانست و اظهار کرد: عمران و آبادانی روستاها، تامین مسکن برای روستاییان، مسکن مهر و اقدام ملی مسکن از دیگر ماموریت های بنیاد مسکن در طول ۴۲ سال گذشته بوده است.

وی با اشاره به شاخص ۴۷ درصدی مقاوم سازی مسکن روستایی در کشور، افزود: این شاخص در گیلان ۵۶ درصد می باشد، اما شاهد عقب ماندگی ۱۱ درصدی شهرستان لنگرود از شاخص استانی هستیم.

مدیرکل بنیاد مسکن گیلان، با بیان اینکه ایران جزو ۱۰ کشور حادثه خیر جهان و گیلان جزو پنج استان حادثه خیز کشور است، تصریح کرد: واحدهای کم دوام و بی دوام روستایی نیازمند مقاوم سازی هستند تا از خسارت مالی و جانی در حوادث جلوگیری کنیم.

دائمی، خواستار فرهنگ سازی دریافت تسهیلات مقاوم سازی خانه های روستایی شد و عنوان کرد: در حال حاضر تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی به روستاییان پرداخت می شود و به زودی با ابلاغ دولت، شاهد پرداخت تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی با بازپرداخت بیست ساله خواهیم بود.

وی با بیان اینکه از سال ۸۴ تاکنون سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در کشور مقاوم سازی شده است، گفت: این میزان در استان گیلان حدود ۱۰ هزار واحد است.

مدیرکل بنیاد مسکن گیلان، از تخصیص اعتبارات دولتی معادل ۵۰ درصد حساب ۱۰۰ خبر داد و خاطرنشان کرد: از ظرفیت حساب ۱۰۰ برای تامبن، تجهیز، ترمیم و تهیه مسکن برای روستاییان استفاده می کنیم.

وی تکلیف بنیاد مسکن استان در طرح ملی مسکن را ۹۰۰۰ واحد دانست که سهم شهرستان لنگرود ۴۹۰ واحد است و متذکر شد: خوشبختانه شاهد تهیه صد درصدی طرح هادی در روستاهای بالای ۲۰ خانوار شهرستان لنگرود هستیم.

دائمی، ۶۱۲ روستای گیلان را نیازمند بازنگری طرح هادی دانست و اظهار کرد: بازنگری طرح هادی ۲۱۸ روستا از محل اعتبارات استانی انجام خواهد شد که سهم لنگرود ۱۴ روستاست.

وی از تخصیص اعتبار ۱۴۲ میلیارد تومانی جهت تامین قیر جهت اجرای طرح هادی استان خبر داد و اظهار کرد: شاخص کشوری اجرای طرح هادی در گیلان و کشور به ترتیب ۴۷ و ۵۲ درصد است.

مدیرکل بنیاد مسکن گیلان در پایان، از تامین زمین برای احداث ۱۲۰ واحد مسکونی در شهر لنگرود و ۵۲۰ واحد مسکونی در چاف و چمخاله جهت اجرای طرح ملی مسکن خبر داد.

محمدرضا جلالی، سرپرست فرمانداری لنگرود نیز، بنیاد مسکن را نهاد حامی محرومان دانست و یادآور شد: خدمت به محرومان افتخاری برای بنیاد مسکن بوده و این نهاد توانسته دین خود به انقلاب و محرومان را ادا کند.

وی خواستار توجه به مشکلات عدیده روستاهای شهرستان لنگرود شد و بیان کرد: شهرستان لنگرود دارای ظرفیت های فراوان است، اما شش روستای این شرستان دارای مشکلا زیرساختی هستند.

انتهای پیام