ایسنا/گیلان یک روانشناس، در پاسخ به این سوال که «نشانه های افسردگی را چگونه تشخیص دهیم؟»، تصریح کرد: همه ما گاهی بی حال و بی حوصله می شویم و از رفتن به محل کار و میهمانی پرهیز می کنیم، اما این افسردگی نیست، بلکه افسردگی باعث مختل شدن عملکرد افراد می شود و فعالیت های روزمره آنان را تحت تاثیر قرار می دهد.

زهره تیموری در گفت وگو با ایسنا، افسردگی را از شایع ترین اختلالات روانی دانست و اظهار کرد: افسردگی به عنوان سرماخوردگی بیماری های روانی مطرح است، یعنی همانگونه که هیچ فردی نمی تواند ادعا کند دچار سرماخوردگی نشده، هیچ فردی هم نمی تواند بگوید که دچار افسردگی نشده است، اما شدت و ضعف آن در افراد متفاوت است.

وی با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی براساس پژوهش های انجام گرفته بیماری های اصلی دنیا که بیشترین منابع کشورها را از بین می برد را اعلام کرده، افزود: همه با سرطان آشنایی داریم و افراد مبتلا به آن میلیون ها تومان برای درمان هزینه می کنند، بیماری های قلبی و عروقی نیز افراد زیادی را گرفتار کرده، اما طبق پژوهش های سازمان بهداشت جهانی در سال ۱۹۹۰ بیماری های عفونی، ویروسی و میکروبی هزینه زیادی را بر بشر تحمیل کرده و پس از آن بیماری های قلبی و افسردگی قرار دارد.

این روانشناس ادامه داد: با توجه به پیش بینی های سازمان بهداشت جهانی، تا سال ۲۰۳۰ افسردگی دومین بیماری شایع جهان خواهد بود که منابع کشورها را از بین می برد و بشر را زمین گیر می کند لذا شناخت نسبت به این بیماری در پیشگیری و درمان بسیار موثر است.

تیموری، با بیان اینکه افراد حس می کنند افراد افسرده خودشان را به حالی و بی دردی و بی ارادگی زده اند، تصریح کرد: اراده نقشی در افسردگی ندارد، بلکه سه عامل زیستی، اجتماعی و روانی در افسردگی اثرگذار است.

وی با اشاره به وجود ژن افسردگی در برخی از افراد، خاطرنشان کرد: افرادی که ژن افسردگی را دارند بیشتر به این اختلال مبتلا می شوند، اما بادی در محیط مساعد مانند بیکاری و فقر و شکست و طلاق و… قرار گیرند تا ژن ها عمل کنند.

این روانشناس، ترافیک، آلودگی محیط زیست، زندگی صنعتی، سبک تغذیه ای و مسابقه بشر برای ورود به عرصه های تحصیلی و اقتصادی و اداری و… را از جمله عوامل اجتماعی در بروز افسردگی دانست و گفت: چشم و همچشمی ها موجب شده خانواده ها خوشبختی و سعادت و شادکامی را فراموش کرده اند.

وی با بیان اینکه برخی از خانواده ها از همه امکانات رفاهی برخوردار هستند اما باز تشخیص افسردگی می گیرند، عنوان کرد: گاهی افسردگی از نداشته ها نیست، بلکه عدم مهارت برای مدیریت هیجانات ناخوشایند افراد رادچار افسردگی می کند، زیرا افراد نگاه مسئله محور و مهارت حل مسئله ندارند و برخورد هیجانی با مسائل می کنند.

تیموری، با اشاره به نگرش منفی افراد افسرده به زندگی، عنوان کرد: افراد افسرده نیمه خالی لیوان را می بینند و با تکرار کمبودها و ندیدن داشته ها خلق خودشان را تنگ می کنند.

این روانشناس، خودرمانی را راهکار مناسبی برای افسردگی ندانست و ادامه داد: گاهی افراد افسرده به سمت درمان های غلط می روند و داروهای خواب آور می خوردند و ویتامین درمانی می کنند تا خودشان را نجات دهند اما وضعیت وخیم تر می شود.

وی در پاسخ به این سوال که «نشانه های افسردگی را چگونه تشخیص دهیم؟»، تصریح کرد: همه ما گاهی بی حال و بی حوصله می شویم و از رفتن به محل کار و میهمانی پرهیز می کنیم، اما این افسردگی نیست، بلکه افسردگی باعث مختل شدن عملکرد افراد می شود و فعالیت های روزمره آنان را تحت تاثیر قرار می دهد.

تیموری، کمرنگ شدن روابط اجتماعی و کاهش علاقمندی به فعالیت های روزمره و خراب شدن رابطه با اعضای خانواده و کم خوابی و پرخوابی و افزایش وزن و کاهش وزن و… را از دیگر علائم افسردگی دانست و بیان کرد: فرد افسرده احساس گناه و بی ارزشی و پوچی به سراغش می آید و کم انرژی می شود.

وی با بیان اینکه مغز انسان در برابر علائم بیماری ها واکنش نشان می دهد و حساس است، اضافه کرد: در افسردگی مغز خودش تحت تاثیر قرار میگیرد و لذا فرد نمی تواند اختلال را تشخیص دهد. اطرافیان فرد مبتلا به افسردگی باشد علائم را شناسایی کنند و پیشنهاد مراجعه به روانشناس و روانپزشک را دهند و معمولا فرد افسرده قبول می کند، اما اگر اختلال شدیدتر شود دیگر فرد بیماری خودش را قبول نمی کند.

این روانشناس، از اطرافیان خواست نسبت به علائم افسردگی حساس باشند و گفت: افسردگی عوارض زیادی دارد که یکی از خطرناکترین آنها خودکشی است.

وی با بیان اینکه زنان در افسردگی حساس تر هستند، خاطرنشان کرد: باید به روانشناس و روانپزشک مراجعه کنیم و دارودرمانی داشته باشیم، البته ورزش و موارد تغذیه ای برای پشگیری از افسردگی لازم است، اما راهکار درمان نیست.

تیموری، با اشاره به راهکاهی پیشگیری از افسردگی، یادآور شد: افراد باید خودشان را برای زندگی سخت و پرچالش آماده کنند و زندگی واقعی را با تولد و مرگ و به دست آوردن و از دست دادن بپذیرند لذا باید تاب آوری را افزایش دهیم و نگرش مثبت و خوش بینانه به زندگی داشته باشیم.

انتهای پیام