رشت – ایرنا – آیت الله رییسی رییس جمهور عصر امروز جمعه با اقشار مختلف گیلان ، نخبگان و چهره‌های دانشگاهی استان دیدار کرد و عامل برون رفت از مشکلات استان را ولایت مداری، قانون مداری، نخبه پروری، حرکت در خدمت به مردم عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، گیلان در پشت چهره سبز و زیبای خود از مشکلات و معضلاتی از جمله آلودگی روخانه های زرجوب و گوهررود، دفن غیراصولی زباله در منطقه سراوان رشت، غیرفعال یا نیمه فعال بودن کارخانه ها، مهمتر از همه بیکاری، مهاجرت جوانان به امید اشغالزایی به استان های دیگر کشور و پیری جمعیت رنج می برد، اکنون امید گیلانیان به دولت سیزدهم است تا برای رفع این مشکلات چاره ای کنند.

دیدار رییس جمهور با نخبگان، علما، خانواده های معظم شهدا، ایثارگران و جمعی از اقشار مختلف مردم عصر امروز جمعه در جریان پانزدهمین سفر دولت سیزدهم به استان گیلان در سالن شهدای نیروی انتظامی در رشت برگزار شد ، در این نشست صمیمی هر یک از نمایندگان گروه های مختلف به بیان مشکلات این استان پرداختند و خواستار رفع معضلات شدند.

موضوع تغییر کاربردی اراضی کشاورزی از موارد مطرح شده در این دیدار عنوان شد، اینکه کشاورزی موجود کفاف گشایش کامل در زندگی کشاورزان را نمی دهد و لازمست دولت کاری در این ارتباط انجام دهد.

در این دیدار گفته شد که منطقه آزاد جولان دلالان رانت خوار شده است باید اقداماتی از سوی دولت انجام شود، بیان شد که احیاء سایت نفتی میرزاکوچک خان در گیلان برای اشتغالزایی اهمیت دارد، توسعه ریلی در این استان نیز مورد تاکید قرار گرفت.

مهاجرت زیاد روستاییان از دیگر مشکلات عنوان شد، اینکه روستاهای استان گیلان محلی برای بازنشستگان استان های دیگر به ویژه تهران شده است.

یکی دیگر از نمایندگان گروه های یاد شده به مشکل پیری جمعیت گیلان اشاره کرد و افزود: پیرترین استان کشور هستیم، سبک زندگی در گیلان نیز با چالش هایی مواجه است.

بیکاری و کار فصلی از دیگر مشکلات مطرح شده در این دیدار بود، همچنین در این دیدار خواسته شد که طمع مذاکره با آمریکا یک بار برای همیشه از بین برود، مذاکره برای مردم سودی ندارد.

رییس جمهور نیز بعد از شنیدن سخنان نمایندگان گروه های مختلف به فضای زیبا و دلنشین در استان گیلان اشاره گفت: اگر از  این فضا درست استفاده نشود، اتفاقی نمی افتد، به ۲ رودخانه زرجوب و گوهررود ” زر و گوهر” در استان بد رفتار شده و به شکل متاسفانه بدی تبدیل شده است، تاکید کردم تا کارگروهی به سرعت از فردا برای احیا این ۲ رودخانه و تالاب انزلی تشکیل و مشکل رفع شود.

آیت الله ابراهیم رییسی به مسئله پیری جمعیت در استان گیلان اشاره و اضافه کرد: این مشکل قابل حل است، همت والایی از طرف مردم بزرگوار را می طلبد ضمن اینکه جلوگیری از طلاق باید شود.

وی با بیان اینکه اشتغال جوانان مسئله ما است، خاطر نشان کرد: اشتغال پایدار باید در گیلان شکل گیرد تا نگرانی جوانان و خانواده ها برطرف شود.

رییس جمهور با بیان اینکه استان گیلان از نیروی های انسانی کارآمد برخوردار است، اظهار داشت: این نیروها سرمایه‌های ارزشمندی هستند ما نیروهای کارآمدی در استان گیلان داریم که می توانند منشا تحول باشد.

آیت الله رییسی با اشاره به سرمایه های مادی و ذخایر موجود در گیلان اضافه کرد: ارتباط با جنگل و دریا از جمله ظرفیت های استان است که با احیا می تواند زمینه رفع مشکلات در استان یا در منطقه باشد.

جلسه شورای اداری و نشست خبری ۲ برنامه باقیمانده رییس جمهور در سفر یکروزه به استان گیلان است.

رییس جمهور در ادامه سفرهای استانی دولت سیزدهم، صبح امروز جمعه ۸ بهمن ماه وارد استان گیلان شد.

آیت الله دکتر سیدابراهیم رییسی صبح امروز در فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت از سوی آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در گیلان، اسدالله عباسی استاندار و جمعی از مسوولان مورد استقبال قرار گرفت.