رشت – ایرنا – وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: بیش از یکهزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای بخش کشاورزی استان گیلان مصوبه خواهیم داشت که در آن به همه بخش‌ها توجه شده است.

سیدجواد ساداتی‌نژاد روز جمعه در جلسه شورای اداری شهرستان املش اظهار داشت: گیلان ازمهم ترین قطب‌های کشاورزی بوده و در تقویم کشاورزی کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار است و همیشه در تأمین امنیت غذایی کشور جایگاه استراتژیک دارد. 

وی گفت: اعتباراتی را که در این سفر برای استان گیلان در بخش کشاورزی گذاشته‌ایم بالاتر از درخواست‌ها بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی کشور افزود: در حوزه شالیزاری ۷۰۰ میلیارد تومان، برای استخر ذخیره آب و آبدان ها، آبیاری تحت فشار ۵۲۰ میلیارد تومان، برای نوسازی و بهسازی باغات چای ۱۲۵ میلیارد تومان، باغات کیوی ۱۰میلیارد تومان، جنگل ها وآبخیزداری ۸۰ میلیارد تومان مصوبه اعتباری برای استان گیلان خواهیم داشت.

ساداتی‌نژاد شهرستان املش را شهرستانی با ظرفیت‌های کشاورزی درحوزه چای، فندوق، گردشگری و مرکبات عنوان کرد و افزود: باید با توجه به این ظرفیت‌هایی که در این شهرستان وجود دارد توجه ویژه ای صورت گیرد و ما تمام سعی خود را در دولت سیزدهم در این راستا معطوف خواهیم کرد تا سطح برخورداریها را افزایش دهیم.

وی در مورد مشکل دامداران در استفاده از جنگل و مراتع گفت: در برنامه هفتم با استفاده از نظرات دانشگاهها و کارشناسان و بررسی علمی که انجام خواهد شد بخشی از مشکلات این قشر نیز مرتفع خواهد شد.

وی در مورد تغییر کاربری ها هم گفت: باید در این زمینه با دقت زیاد عمل شود البته ما نافی توسعه روستاها نیستیم.

برای تسخیلات در بخش چای محدودیتی نداریم

وزیر کشاورزی ادامه داد: ما در بحث پرداخت تسهیلات به بخش چای و صنعت چای هیچ محدودیتی نداریم و دربخش قیمت گذاری برگ سبز چای نیز بعد از۴۰ سال قدم های موثری برداشته خواهد شد.

ساداتی‌نژاد  و هیئت همراه در شهرستان املش ابتداء با حضور در گلزارشهداء و قرائت فاتحه به کارخانه تولیدی نسیم چای و فراوردهای لبنی باران املش حضور یافتند و پس از شنیدن سخنان مالک این کارخانه گفتند هر چقدر تسهیلات برای راه اندازی بخش‌های مختلف این واحد تولیدی درخواست کنید به شما پرداخت خواهیم کرد.

وزیر جهاد سپس بازدیدی از پل کشاورز و بند انحرافی رودخانه لرداسرا برای توزیع آب کشاورزی داشتند وقول های برای تکمیل این ۲ پروژه صادر کردند.