رشت – ایرنا – وزیر صنعت، معدن و تجارت تورم را بیماری مزمن اقتصاد ایران دانست و از اصلاحات ساختاری خبر داد و گفت: وضع موجود قابل دفاع نیست و یارانه‌هایی که پرداخت می‌شود باید اصلاح شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سیدرضا فاطمی امین روز جمعه در جلسه شورای اداری صومعه سرا با اشاره به اینکه کشور ۴سال پیاپی از تورم بالا رنج برده است اظهار داشت: از سال ۹۷ تاکنون تورم بالا است که باعث شد امسال تورم به ۶۰ درصد برسد.

وی با بیان اینکه تورم بالا و سنگین فشار زیادی بر مردم وارد کرده است گفت: طی چند ماه گذشته اتفاقات بزرگی در اصلاح ساختار اقتصادی رخ داد که نتایج برخی از آنها اکنون قابل مشاهده است و ثمرات بعضی از آنها در سالهای دیگر آشکار می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: یکی از اقداماتی که طی ۲ ماه گذشته انجام گرفت درج قیمت تولید کننده بر تمامی محصولات است؛ این امر سبب شفافیت در نظارت و کاهش قیمت می‌شود. 

فاطمی امین در ادامه با اشاره به اینکه افزایش قیمت بیش از ۳۰ درصد تخلف است افزود: با درج قیمت تولیدکننده، همه مردم ناظران و بازرس بازار و مسئولان خواهند بود.

وی گفت: تورم مصرف کننده از شهریور تاکنون ۱۵ درصد کمتر شده است و تورم تولیدکننده ۲۵ درصد کاهش داشته است که این امر نشان می دهد تورم در حال بهبود است.

وزیر صنعت معدن و تجارت در ادامه تصریح کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی توسط دستگاه‌های متمرکز همچون صنعت، معدن، تجارت، بانک مرکزی، جهاد کشاورزی و دیگر دستگاه‌ها در حال مطالعه دقیق است تا با کیفیت خوب و مناسب اصلاح شود.

فاطمی امین صنعت چوب ،مرغ، برنج و ابریشم را چهار حوزه اصلی در شهرستان صومعه سرا دانست و افزود: طرح آمایش صنعتی تجاری در دست اجرا است که در این طرح برای همه شهرستان بر اساس ظرفیت ها و پتانسیل های موجود مورد بررسی قرار می گیرد و با توجه به نرخ بیکاری آن شهرستان پروژه ها در حوزه صنعت ایجاد می شود تا توسعه متوازن اتفاق بیفتد. 

وی اظهار داشت: با اصلاح ساختار در ۲ حوزه صنایع سلولزی و نئوپان و چوب و همچنین تجهیزات کشاورزی و راه سازی امکانات بهتر دیده خواهد شد.  

در جلسه شورای اداری امروز تولید کنندگان صنوبر، برنج، ابریشم، و مرغ مشکلات خود و راه حل های پیشنهادی را بیان کرده و خواستار حمایت دولت شدند. 

گلباران مزارشهدا بازدید از شرکت صنایع ابریشم گیلان و شهرک صنعتی ضیابر و شرکت در جلسه شورای اداری از برنامه های وزیر صمت در شهرستان صومعه سرا بود.