رشت – ایرنا – رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان گفت: تاکنون نزدیک به ۶۰۰ هزار خانوار از مجموع بیش از ۸۰۰ هزار خانوار استان در اجرای طرح آموزش، بیماریابی و جداسازی مدیریت کرونا (شهید سلیمانی) غربالگری شدند.

به گزارش خبرنگار ایرنا،  دکتر ارسلان سالاری روز یکشنبه در جلسه ستاد پیشگیری و مبارزه با ویروس کرونا دانشگاه علوم پزشکی گیلان اظهار داشت: نزدیک به هفت هزار نیروی بسیجی و سپاهی در اجرای طرح شهید سلیمانی در استان گیلان همکاری دارند.

وی با بیان اینکه ۲ هزار و ۴۰۰ تیم “هر تیم سه نفر” در اجرای طرح شهید سلیمانی فعال هستند، اضافه کرد: در اجرای این طرح ۶ هزار و ۴۷۰ تست کرونا انجام شد که یکهزار و ۳۰۴ مورد مثبت بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان با اشاره به تهیه بسته های حفاظتی از ماسک و مواد ضدعفونی برای توزیع در اجرای این طرح با مراجعه به  منازل خاطر نشان کرد: تهیه این بسته ها پنج میلیارد تومان اعتبار نیاز داشت که مقداری را تهیه کردیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این جلسه با اشاره به برنامه این دانشگاه با عنوان نظام مراقبت از راه دور سالمند مبتنی بر خانواده، جامعه و فناوری اطلاعات گفت: سالمندان آسیب پذیرترین گروه جامعه در برابر ابتلا، عوارض و عواقب بیماری کووید ۱۹ هستند.

دکتر آبتین حیدرزاده با بیان اینکه بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ ، ۱۳ درصد کل جمعیت گیلان ” ۳۰۰ هزار نفر ” را سالمند ” بالای ۶۰ سال” تسکیل می دهند، اظهار داشت: ۲۰ درصد از جمعیت سالمندی گیلان تنها زیست هستند، ۷۷ هزار نفر مبتلا به فشار خون بوده و ۳۵ هزار نفر دیابت دارند.

وی با اشاره به خطرات طولانی شده محدودیت های ناشی از بیماری کرونا خاطر نشان کرد: تشدید بیماری های زمینه ای مزمن، اختلالات سلامت روان به دلیل تنهایی، ناتوانی در تامین احتیاجات و ضروریات زندگی از جمله این خطرات است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اهمیت بسیج حمایت و مراقبت از سالمندان در شرایط کرونا اضافه کرد: حمایت اجتماعی از سالمندان، حمایت روانی و عاطفی، مراقبت های بهداشت فردی و بهداشتی درمانی از سالمندان مهم است.

وی طراحی سامانه آنلاین بانک اطلاعات سالمندان به منظور شناسایی و معرفی سالمندان تنها زیست و یا بیمار و نیازمند به حمایت و مراقبت، طراحی نظام مراقبت از راه دور مبتنی بر خانواده، جامعه و فناوری اطلاعات به منظور تداوم مراقبت و رصد و مدیریت رفتارهای پیشگیرانه و آموزش خودمراقبتی و کمپین حمایت طلبی تمامی سازمان های دولتی و خصوصی و مردم نهاد برای کمک به سالمندان را از راهکارهای پیشنهادی حمایت و مراقبت از سالمندان در شرایط کرونا عنوان کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه بانک آنلاین اطلاعات سالمندان در استان راه اندازی شده، خاطر نشان کرد: اطلاعات ۶۱ هزار و ۷۰۰ سالمند در این سامانه ثبت شده است.

دکتر سالاری  حمایت همه جانبه از پروژه نظام مراقبت از راه دور سالمند مبتنی بر خانواده ، جامعه و فناوری اطلاعات و ابلاغ به سازمان ها برای همکاری با معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، ایجاد بستر قانونی برای استفاده از اپلیکیشن مراقبت از سالمند با توجه به شرح وظایف سازمانی، عقد تفاهمنامه همکاری با بهزیستی ، کمیته امداد امام خمینی “ره” ، هلال احمر، بسیج و سازمان های مردم نهاد برای پشتیبانی از اپلیکشین به منظور حمایت از سالمندان را خواستار شد.

جلسه ستاد پیشگیری و مبارزه با ویروس کرونا دانشگاه علوم پزشکی گیلان امروز “یکشنبه” با حضور دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در رشت برگزار شد.