ایسنا/گیلان در راستای اجرای تکالیف مندرج در سند تحول قضایی(گام دوم انقلاب) زندان مرکزی رشت به عنوان اولین مرکز اجرای طرح زندان تحولی در کشور انتخاب شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل زندان های استان گیلان، در راستای اجرای تکالیف مندرج در سند تحول قضایی(گام دوم انقلاب) و مطالبه صریح مقام معظم رهبری هفت ماموریت اصلی برای قوه قضایه مشخص گردیده که در ماموریت ششم سند مذکور به موضوع(اصلاح مجرمان) پرداخته شده است و بر همین اساس پس از مطالعات تخصصی و آسیب‌شناسی موضوعات مختلف، چالش‌هایی احصاء و راهکارهایی جهت رفع آن اندیشیده شده است.

به منظور اجرای دقیق مطالبات سند تحول قضایی از سازمان زندان‌ها پیشنهاد انتخاب یک زندان به عنوان «زندان تحولی» ارائه و مورد استقبال قرار گرفت.

در همین راستا جلسه هم اندیشی تخصصی با حضور دکتر جمشیدی عضو حقیقی کمیته راهبری سند تحول قضایی، دکتر اکبرپور مدیر کل دفتر آموزش و پژوهش و دبیر کمیته راهبری سند تحول قضایی سازمان زندان‌ها، دکتر الهیان قائم مقام دادگستری استان گیلان، جناب آقای فلاح میری دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، جناب آقای محمدی اصل مدیر کل زندانهای استان و تعدادی از کارشناسان در زندان مرکزی رشت برگزار و نهایتاً زندان مذکور به عنوان نمونه اولین «زندان تحولی» انتخاب گردید.

محورهای اصلی این نشست بررسی مهمترین راهکارها در کاهش آسیب و بهبود وضعیت گذران حبس زندانیان و حمایت از خانواده‌های ایشان در راستای توسعه برنامه‌های اشتغال و حرفه آموزی و اقدامات اصلاحی و تربیتی عنوان شد که نقش مهمی در بازگشت سعادتمندانه زندانیان به اجتماع و آغوش خانواده دارد.

شناسایی ظرفیت‌های استان در زمینه اشتغال خرد و خانگی، شناسایی بسترهای موجود اشتغال در داخل و خارج زندان اعم از کارگاهی، اعزام به کار ونشسته، طراحی سامانه هوشمند اشتغال، جلب و جذب مشارکت‌های بخش خصوصی در زمینه کارآفرینی و اشتغال، تعامل با ادارات و نهادها و ارگان‌های دیگر از دیگر مباحثی بود که در چارچوب قانون طرح و مورد بحث و بررسی کارشناسی قرار گرفت.

در  پایان شرکت‌کنندگان در جلسه ضمن بازدید از زندان مرکزی و بند نسوان از نزدیک در جریان روند اجرای برنامه‌های اصلاحی و تربیتی مراکز قرار گرفتند.

انتهای پیام