رشت – ایرنا – شهرداری مرکز استان گیلان در پی هشدار نارنجی هواشناسی مبنی بر بارش برف در مناطق جلگه‌ای گیلان از جمله رشت، برای خدمات‌رسانی با هرگونه شرایط جوی اعلام آمادگی کرد.

معاون خدمات شهری شهرداری رشت روز یکشنبه درباره آمادگی شهرداری رشت برای خدمات رسانی در پی بارش برف به خبرنگار ایرنا گفت: تمهیدات لازم برای استقرار نیروها و ماشین آلات ستاد بحران در مناطق پنج گانه رشت اتخاذ شده تا در صورت بارش برف خدمات رسانی لازم برای برف روبی معابر انجام شود.

محمدرضا شیرزاد با اشاره به آمادگی ۶۵ دستگاه ماشین‌ آلات سنگین برای خدمات رسانی در مناطق پنج گانه شهرداری رشت افزود: بین مناطق شهرداری و واحدهای پشتیبانی در مقابله با بحران احتمالی بارش برف تمهیدات لازم انجام شده‌است.

وی با بیان اینکه بر اساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی گیلان فردا دوشنبه در مناطق چهار و پنج رشت برف بیشتری می بارد، اظهار داشت: در جلسه ستاد مدیریت بحران با حضور شهرداران مناطق پنجگانه، برای هر سطح از میزان بارش برف اولویت‌های اجرایی مشخص شده است.

معاون خدمات شهری شهرداری رشت با اشاره به برنامه ریزی های لازم برای بهره‌مندی از ماشین آلات بخش خصوصی در صورت تشدید بارش برف اضافه کرد: بر اساس برنامه ریزی ها در مرحله اول و ساعات اولیه بارش برف ناوگان حمل و نقل عمومی در معابر و خیابان‌های اصلی تردد خواهند داشت و در صورت شدت بارش برف ماشین آلات برف روب برای بازگشایی مسیرهای تردد در خیابان ها فعال می‌شوند.

بنابر گزارش هواشناسی مبنی بر وضعیت نارنجی برای شهرستان رشت و وضعیت قرمز در بخشی از سنگر و کوچصفهان ستاد بحران شهرستان رشت نیز برای خدمات رسانی احتمالی بارش برف برای روز دوشنبه آماده‌باش است.

آخرین بارش شدید برف سال ۹۸ در گیلان اتفاق افتاد که به مدت بیش از ۴۰ ساعت مناطق مختلف استان را در برگرفت که موجب بروز مشکلاتی برای مردم از جمله بسته شدن راه‌ها و اختلال در سیستم های ارتباطی تلفن همراه و ثابت و نیز قطعی برق و آب شد.

براساس اعلام هشدار سطح نارنجی اداره کل هواشناسی گیلان از عصر فردا یکشنبه تا اواخر وقت دوشنبه هفته جاری شاهد مه آلود بودن هوا ، بارندگی، وزش باد، بعضی نقاط شدید و کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد خواهیم بود.

در ارتفاعات و دامنه‌ها هم بارش برف و کولاک و در بعضی نقاط جلگه‌ای نیز مخلوط برف و باران و به تدریج بارش برف را در پیش داریم.

رشت دارای حدود ۷۰۰ هزار نفر جمعیت ثابت است که در طول روز به یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر می رسد. همچنین این شهر خود به پنج ناحیه شهری تقسیم بندی شده است.