رشت – ایرنا – استاندار گیلان با اشاره به مشکلات استان در بخش های مختلف، مهمترین موضوع را پسماند عنوان کرد و گفت: ضروری است که سهم پسماند استانهای شمالی در بودجه ۱۴۰۱ و برنامه هفتم توسعه به طور ویژه دیده شود.

به گزارش ایرنا ، اسدالله عباسی عصر پنجشنبه در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان با حضور تعدادی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس افزود: در صورت نیاز به الحاق و لایحه ای برای مشکلات پشماند، آمادگی داریم تا این امر انجام شود.

وی همچنین با اشاره به اهمیت تکمیل پروژه های نیمه تمام استان گیلان اظهار داشت: پروژه هایی همچون راه آهن گیلان در هر مسیری بین‌المللی است که با توجه به تاکید رئیس جمهوری برای تجارت با همسایگان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

استاندار گیلان افزود: باقی مانده آزادراه رشت – قزوین نیز بدلیل گردشگر پذیر بودن استان یک پروژه ملی محسوب می شود که به همین دلیل موضوع آب و راه استان نیز از اهمیت برخوردار است.

عباسی همچنین خواستار حمایت از چای و چایکاران استان گیلان شد و گفت:  چای کالایی استراتژیک برای گیلان است و بخش قابل ملاحظه ای از کشاورزی استان را به خود اختصاص داده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان نیز با اشاره به بازدید کمیسیون تلفیق و بودجه از پروژه های تاثیرگذار نیمه تمام در استان گفت: آب شرب، فاضلاب ، پسماند و تالاب انزلی از مهمترین پروژه های عمرانی دارای مشکل در استان است.

عباس صابر با اشاره به تغییرات اقلیمی آب و بدنبال آن خشکسالی گفت: عدم تکمیل سد شفارود ، پلرود ، سدهای لاستیکی بدلیل نبود اعتبارات کافی مشکلات اجتماعی ایجاد کردند .

وی با بیان اینکه در حوزه فاضلاب نیز استان فاقد شبکه جمع‌آوری فاضلاب است ، گفت: تنها ۱۰ درصد از شهرهای گیلان از شبکه فاضلاب برخوردار هستند.

صابر همچنین با اشاره به وضعیت پسماند استان گفت : طرح مدیریت جامع پسماند هفت پهنه تقسیم شده که هنوز مشکلات حل نشده است.

معاون عمرانی استانداری گیلان ضعف های زیرساختی به خصوص استان را جدی و شدید توصیف کرد و گفت: استان به اعتبارات مستمر و قابل ملاحظه ای برای تامین نیازهای مردم نیاز دارد.