ایسنا/گیلان سرپرست فرمانداری رشت از شناسایی و انهدام ۱۲ باند تهیه و توزیع مواد مخدر در این شهرستان خبرداد و گفت: در شهرستان رشت از ابتدای سال‌جاری تاکنون بیش از ۴۲۴ کیلوگرم انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی کشف و در این رابطه ۹۲۷۸ نفر از معتادین، توزیع کنندگان و قاچاقچیان دستگیر و تحویل مراجع قانونی شده‌اند.

حمیدرضا امام‌پناهی امروز در جلسه شورای مبارزه با مواد مخدر شهرستان رشت با اشاره به جایگاه سیاست گذاری شورای هماهنگی مبارزه و پیشگیری از مواد مخدر، اظهار کرد: وظیفه اصلی که در مبارزه با مواد مخدر برای دستگاه‌های ذیربط تبیین و هدف گذاری شده، بحث پیشگیری و بازپروری معتادان است.

وی با بیان این که دشوارترین و هزینه بردارترین مرحله در مبارزه با مواد مخدر، موضوع پیشگیری و بازپروری است، افزود: علی‌رغم محدودیت‌‎های قانونی، با حمایت کمیسیون تطبیق از مصوبات کمیسیون ماده ۱۶ در مورد مراکز نگهداری و بازپروری معتادین تصمیمات موثری اتخاذ شده که نتایج مثبت آن را در کاهش تعداد معتادین و بازگشت آنان به آغوش جامعه شاهد خواهیم بود.

امام پناهی با تاکید بر این نکته که پیشگیری مقدم بر درمان است، گفت: دستگاه‌های فرهنگی و حمایتی نظیر بهزیستی، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، واحدهای دانشگاهی و تبلیغات اسلامی در زمینه تغییر مثبت رویکرد جامعه نسبت به معتادین رها شده از بیماری اعتیاد و جذب دوباره آنان در بطن جامعه تلاش کنند.

سرپرست فرمانداری رشت نگاه مثبت و پذیرش افرادی که از دام اعتیاد رهایی یافته‌اند را یک وظیفه اجتماعی و گامی رو به جلو عنوان و تصریح کرد: پایش و ایمن نگاه داشتن محیط جامعه سبب پایداری و ایمن بودن بنیان خانواده از آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

وی با اشاره به این نکته که با تلاش زحمت‌کشان نیروی انتظامی و پلیس مبارزه با مواد مخدر، میزان کشفیات نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون بیش از ۴۲۴ کیلوگرم انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی کشف و در این رابطه ۹۲۷۸ نفر از معتادین، توزیع کنندگان و قاچاقچیان دستگیر و تحویل مراجع قانونی شده‌اند، در همین مدت ۱۲ باند تهیه و توزیع مواد مخدر نیز شناسایی و متلاشی شده است.

امام پناهی با بیان اینکه مصوبات شورای مبارزه با مواد مخدر استان و شهرستان کاربردی و لازم الاجرا است، افزود: بحث اعتبارات استانی برای ساماندهی و تجهیز اماکن نگهداری و بازپروری معتادان از طریق شورای برنامه‌ریزی استان تا حصول نتیجه پیگیری خواهد شد.

وی با اشاره به طرح جمع آوری و پاکسازی معتادان متجاهر از سطح پارک ها، تفرجگاه‌ها و اطراف مدارس، خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۲۱۰ طرح، اعم از طرح پاکسازی نقاط آلوده و تجمعی معتادان، کنترل محورهای مواصلاتی، ارتقاء امنیت اجتماعی، طرح تشدید برخورد با خرده فروشان و مقابله با کشت گیاه خشخاش و شاهدانه در سطح شهرستان رشت اجرایی شده است.

انتهای پیام