رشت – ایرنا – تالار مرکزی رشت به عنوان بزرگترین مجموعه فرهنگی گیلان و مرکز این استان که بیش از ۲ سال به دلیل اختلافات متولیان، درهای خود را به روی اهالی فرهنگ بسته بود، پس از حدود یکماه از ضرب الاجل استاندار بازگشایی شد تا وعده ای دیگر از سکانداران دولت سیزدهم محقق شود.

به گزارش ایرنا، تالار مرکزی رشت به عنوان یکی از بزرگ ترین پروژه‌های فرهنگی استان گیلان با هدف ارتقای زیرساخت‌های فرهنگی و همچنین تامین نیازهای اولیه اهالی یکی از فرهنگی‌ترین شهرهای کشور در سال ۱۳۸۶ وارد مرحله ساخت شد. این مجتمع فرهنگی همانند بسیاری از پروژه های فرسایشی پس از ۱۱ سال و با تاخیرهای متعدد در مراحل ساخت در اسفند ماه ۹۷ افتتاح شد.

اما پایان ساخت پروژه و افتتاح آن توسط مسئولان کشوری وقت، نقطه آغاز فعالیت نبود چون پس از اندک زمانی کوتاه گرفتار گیر و دار تصمیم‌گیری‌های بین دستگاهی و تناقضات قانونی ۲ نهاد شهرداری رشت و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شد. 

عمده اختلافات شهرداری با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بر سر تولیت و مدیریت این مجموعه بود زیرا از یکطرف شهرداری به دلیل مالکیت بر زمین مجموعه و اداره کل ارشاد با تکیه بر خرج بودجه فرهنگی برای ساخت تالار مدعی مدیریت آن بودند.

با این حال بازگشایی تالار مرکزی رشت با گذشت ۲ سال از افتتاح همچنان به دلیل اختلافات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری بر سر مدیریت و تولیت مجموعه غیرفعال مانده بود، تا اینکه با روی کار آمدن دولت سیزدهم و ورود استاندار جدید به این مسئله ورق تعطیلی تالار مرکزی برگشت. 

تکلیف یک وظیفه و سرانجام آن

طی این مدت جلسات متعددی میان مدیریت های سابق و جدید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری رشت برای حل اختلافات برگزار شد که عملاً هیچکدام خروجی مناسبی نداشت. 

نوزدهم آبان ماه پس از ۲ سال تعطیلی نشست مشترکی با حضور مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و شهردار رشت به منظور بازبینی در نحوه بازگشایی تالار مرکزی رشت برگزار شد، که در این نشست از سوی هر دوطرف به در نظر گرفتن منفعت استان با رعایت کامل قانون تاکید شد اما نتیجه نهایی به جلسات آینده در روزهای آتی موکول شد و جلسه آینده نیز ثمری برای اهالی فرهنگ و هنر نداشت.

تا اینکه با تغییر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان از سوی وزیر، اسدالله عباسی پس از حدود ۲ ماه از آغاز خدمتش در مسند  استانداری گیلان در جلسه تودیع و معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد به طور مستقیم به مسئله بازگشایی تالار مرکزی ورود کرد و آن را نه تنها اولویت بلکه تکلیف رضا ثقتی دانست.

استاندار گیلان در آن جلسه با انتقاد از تعطیلی تالار مرکزی رشت تاکید کرد: مسائل و مشکلات مربوط به این تالار باید از همین امروز پیگیری شود که چرا این مکان که سرمایه‌گذاری زیادی نیز برای آن شده، هنوز تعطیل است و باید در اسرع وقت گشایش یابد.

نماینده عالی دولت در گیلان بر حل سریع مشکل موجود با شهرداری تاکید کرد و گفت: چنانچه این مشکل بین دستگاهی برطرف نشود، ما از طریق استانداری ورود خواهیم کرد و این تالار را بازگشایی می کنیم. 

همین اخطار استاندار گیلان باعث شد تا بازگشایی تالار مرکزی در کنار برخی از پروژه های فرهنگی شهر گزینه اصلی روی میز مدیران شهرداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شود و شاید هم چنین اخطارهایی واقعا ضروری بود.

وعده ای که بدون جنجال و تشریفات عملی شد

عباسی همچنین تنها یک روز پیش از بازگشایی تالار مرکزی رشت و فعالیت این مجموعه فرهنگی در آخرین اخطار خود تاکید کرد: بهره مندی از تالار مرکزی رشت حق مردم استان است و بازگشایی دوباره این تالار را به فعالان فرهنگ و هنر نوید می‌دهم.

آنچه بیش از همه قابل توجه بود بازگشایی بدون تشریفات و روبان و قیچی تالار مرکزی رشت بود.

درست یکروز پس از نوید استاندار و یکماه از هشدار وی، تالار مرکزی رشت روز دوشنبه ۲۰ دیماه پس از سالها چشم انتظاری بدون افتتاحیه های چندین باره با همت مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی و به دست اهالی فرهنگ و با یک نشست فرهنگی بازگشایی شد. 

بزرگترین تالار مرکزی شمال کشور با بیش از ۷۰۰ میلیارد ریال هزینه ملی و ظرفیت یکهزار و ۴۰۱ نفر با عبور از مشکلات حقوقی و مالکیتی با حضور پرشور هنرمندان و مخاطبان هنر سینما دیروز با همایش فرم و نقد در هنر سینما بار دیگر فعالیت خود را آغاز کرد. فعالیتی که بدور از هیاهوی رسانه ای و تبلیغاتی بود تا بار دیگر مهر تاییدی بر مردمی بودن دولت سیزدهم باشد.

چشم انتظاری طرح های نیمه تمام گیلان به ضرب الاجل استاندار

باید به این مسئله معترف بود که شاید بدون هشدار و ضرب الاجل استاندار همچنان درهای تالار مرکزی بروی مردم استان و شهر رشت بسته می ماند. موضوعی که طی سالها در بسیاری از پروژه ها به دلیل اختلافات بین دستگاهی و همچنین نبود دستور بالادستی معطل و از بهره برداری مردم محروم ماند. 

از این دست پروژه ها در استان گیلان کم نیست که امروز از مرحله ساخت تا اتمام و بهره برداری با مشکل مواجه هستند. امید است در بسیاری از پروژه ها به خصوص حوزه های عمرانی و فرهنگی شاهد حضور محکم استاندار گیلان به عنوان نماینده عالی دولت در استان باشیم.