رشت – ایرنا – سخنگوی ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا با بیان اینکه بیش از ۵۱ درصد بستری های کرونایی کشور مربوط به دورهمی های خانوادگی و میهمانی هاست، گفت : در این راستا برای مدیریت این شرایط محدودیت ها در حوزه های مختلف وضع شده است.

علیرضا رییسی شنبه شب در حاشیه سفر به گیلان در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: با وضع این محدودیت ها تلاش می کنیم از تردد و دورهمی ها افراد بی توجه و کم توجه به رعایت دستورالعمل های بهداشتی جلوگیری کنیم تا سلامت خود آنان و جامعه حفظ شود.

وی با تاکید بر اینکه موضوع محوری برای قطع زنجیره کرونا احساس مسئولیت اجتماعی و مسئولیت پذیری افراد و آحاد مختلف جامعه نسبت به سایرین است،  تصریح کرد: اگر درصد پایینی از مردم هم دستورالعمل های بهداشتی رارعایت نکنند موجب شیوع و گسترش این بیماری در کشور می شوند در این راستا این محدودیت ها برای همه شهرها اعم از زرد، نارنجی و قرمز است که این دو روز برای شب یلدا به صورت ویژه اعمال می شود.

 وی با اشاره به اینکه گیلان از اولین استان هایی بود که درگیر کرونا شد، اظهار کرد: براساس ارزیابی های انجام شده گیلان از نظر نسبت فوت شدگان به جمعیت در سطح کشور جزو استان هایی است که کمترین نسبت را داشته است.

رئیسی خاطر نشان کرد : از سوی دیگر در یک شاخص بین المللی یعنی نسبت آمار فوتی ها به تعداد بستری شدگان هم وضعیت گیلان از متوسط کشوری پایین تر است که این کیفیت مراقبت و مراعات را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه چهار استان گیلان،   اردبیل، مازندران و گلستان تا دو هفته قبل جزو استان های قرمز کشور بودند افزود : خوشبختانه بعد از اردبیل استان گیلان روند نزولی را طی کرد از وضعیت قرمز خارج شد.

وی تصریح کرد: در حال حاضرشهرستان های فومن،   شفت، صومعه سرا،   املش،   سیاهکل و رضوانشهر از وضعیت قرمز و نارنجی خارج شدند و به وضعیت زرد رسیدند و فقط ۱۰  شهرستان  در استان نارنجی است.

رئیسی میزان رعایت مردم استان را خوب عنوان کرد و از مردم تالش خواست که بدلیل ناپایدار بودن وضعیت این شهرستان با حساسیت و دقت بالاتری این دستورالعمل ها را رعایت کنند تا به وضعیت زرد برسند اما اگر پروتکل ها خوب رعایت نشود، ممکن است تبدیل به وضعیت قرمز و شرایط بحرانی شود.