رشت – ایرنا – با انجام هفته سیزدهم رقابتهای فوتبال لیگ دسته اول باشگاه‌های کشور، با وجود اینکه شانس ملوان برای قهرمانی نیم‌فصل بیشتر شد، اما شهرداری آستارا دیگر نماینده گیلان با ثبت باختی دیگر مسیر همنشینی با تیمهای انتهای جدولی را در پیش گرفت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در جریان هفته سیزدهم این رقابتها که عصر جمعه گذشته برگزار شد، تیم فوتبال ملوان بندرانزلی در یک دیدار خانگی مقابل شمس آذر قزوین به برتری رسید اما تیم شهرداری آستارا در یک بازی سخت خارج از خانه، نتیجه بازی را به استقلال خوزستان واگذار کرد.  

ملوانان که تاکنون در رقابتهای فصل جاری لیگ دسته اول نتایج خوبی را کسب کرده و چند هفته‌ای است که در صدر جدول حضور دارند، در این بازی خانگی نیز برتر از خریف خود بودند و سرانجام با گل دقایق پایانی توانستند در این بازی نیز به پیروزی برسند.

ملوانان که هنوز شکستی را در رقابتهای لیگ دسته اول کسب نکرده و تنها تیم بدون باخت این مسابقات محسوب می‌شوند، با کسب سه امتیاز برابر شمس آذرقزیون، همچنان به روند صدرنشینی خود ادامه دادند.

این نماینده گیلان تاکنون در رقابتهای لیگ دسته اول کشور، هفت پیروزی و ۶ تساوی کسب کرده که در دیدارهای انجام داده نیز، ۱۲ گل به ثمر رسانده و چهار گل نیز دریافت کرده تا با مجموع ۲۷ امتیاز در صدر جدول رده بندی قرار گیرد.

با این وجود و پیروزی ملوانان در دیدار خانگی خود، هم اینک شانس این تیم برای کسب قهرمانی نیم فصل افزایش یافته اما این تیم برای کسب این عنوان، حریفان سرسختی همچون مس کرمان و استقلال خوزستان را پیش رو دارد.

تیمهای مس کرمان و استقلال خوزستان نیز در هفته سیزدهم رقابتهای لیگ دسته اول برابر حریفان خود به برتری رسیدند تا این ۲ تیم نیز جدی‌ترین تعقیب‌کنندگان ملوان در صدر جدول و یکی از امیدهای قهرمانی نیم فصل اول باشند.

هم اینک مس کرمان با ۲۶ امتیاز در رتبه دوم و استقلال خوزستان نیز با ۲۵ امتیاز در مکان سوم جدول رده‌بندی قرار دارند و مترصد لغزش تیم ملوان در صدر جدول هستند تا جایگاه این تیم را تصاحب و خود قهرمان نیم فصل شوند.

با توجه به این امر و با وجود اینکه چهار بازی تا پایان نیم فصل باقی مانده، تیم ملوان باید در هر چهار دیدار خود برای کسب پیروزی به میدان برود تا با جمع‌آوری امتیازات این بازی‌ها، نه تنها قهرمانی نیم فصل را جشن بگیرد، بلکه از سوی دیگر فاصله اش را با سایر مدعیان افزایش دهد.

این در حالی است که ملوانان با دریافت چهار گل در ۱۳ بازی، بهترین خط دفاعی لیگ را نیز در اختیار دارند اما این تیم با به ثمر رساندن فقط ۱۲ گل، خط حمله چندان موفقی نداشته و کادرفنی این تیم باید در این خصوص تصمیماتی جدی گرفته تا چرخ گلزنی ملوان بهتر بچرخد، زیرا در نیم فصل دوم تیمها با انگیزه بیشتری برای قهرمانی و یا فرار از سقوط بازی می کنند که این مسئله می تواند برای ملوان خطرساز باشد.

نزدیک شدن شهرداری آستارا به تیمهای انتهای جدولی 

اما تیم فوتبال شهرداری آستارا دیگر نماینده گیلان در لیگ دسته اول کشور در هفته سیزدهم این مسابقات در دیداری خارج از خانه در اهواز رو در روی استقلال خوستان یکی از مدعیان قهرمانی فصل جاری قرار گرفت.

شهرداری آستارا که در رقابتهای فصل جاری تاکنون نتوانسته نتایج خوبی را کسب کند و هفته گذشته نیز مسئولان این باشگاه دست به تغییر کادرفنی خود زدند و “پایان رافت” را جانشین “فرشاد پیوس” کردند، در این بازی سخت نیز با نتیجه ۲ بر یک متحمل شکست شدند.

پایان رافت که هفته گذشته در اولین حضور روی نیمکت شهرداری آستارا در دیداری خانگی مقابل ویستاتوربین تهران مغلوب شده بود، در دومین حضورش به عنوان سرمربی این تیم، نتیجه بازی را واگذار کرد تا شرایط شهرداری آستارا در جدول رده‌بندی سخت‌تر شود.

البته رافت پس از قبول سرمربیگری شهرداری َآستارا اظهار داشت: اینجا شهر ماست که شهر کوچکی است و امکانات به آن صورت در اختیار ما نیست و دوستان در تلاش هستند مشکلات را برطرف کنند.

وی افزود: بازیکنان خوب و سرشناسی را در اختیار داریم و آنان باید برای شخصیت خود تلاش کنند و نسبت به تعهدی که به باشگاه و هواداران دارند، عمل کنند و در نتیجه این هنر و کار ما و کادرفنی است که بتواند این بازیکنان را به هماهنگی برسانند.

سرمربی جدید شهرداری آستارا ادامه داد: به هر حال این تیم نیز همانند اکثر تیمها مشکلاتی دارد و اکنون بسیاری از تیمهای بزرگ و لیگ برتری همین حالا با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند و از طرفی بازیکنان ما یا اهل همین شهر هستند یا اگر از جای دیگر آمده‌اند نزدیک به چهار ماه است در این شهر حضور دارند و زندگی می‌کنند، پس باید تلاش کنند تا بتوانیم به موفقیت برسیم و در مقابل باشگاه نیز باید به وظایف خود در قبال بازیکنان متعهد باشد.

پایان رافت بدون اشاره به جزئیات بیشتر مشکلات باشگاه افزود: امیدوار هستم این مشکلات به زودی برطرف شود تا تیم آسیب نبیند و از سوی دیگر با تمرینات مستمر ، تیم به هماهنگی ایده‌آل رسیده و در ادامه، نتایج خوبی را کسب و جابگاه مناسبی را در جدول رده‌بندی تصاحب کنیم.

این در حالی است که مسئولان این باشگاه برای حضور در رقابتهای فصل جاری علاوه بر جذب فرشاد پیوس به عنوان سرمربی، چند بازیکن جدید و مطرح نیز جذب کردند اما این تیم نتوانست نتایج خوبی را کسب کند و به همین دلیل مسئولان صلاح را در تغییر کادرفنی دیدند.

به هرحال هم اینک تیم شهرداری آستارا از ۱۳ بازی انجام داده، سه پیروزی، پنج تساوی و پنج شکست کسب کرده که در این بازی‌ها، هفت گل به ثمر رسانده و ۹ گل نیز دریافت کرده‌اند تا با مجموع ۱۴ امتیاز در رتبه سیزدهم جدول رده بندی قرار گیرد.

این در حالی است که تیم شمس آذر قزوین که در این هفته مغلوب ملوان شد، با همین امتیاز و به دلیل تفاضل گل بهتر نسبت به شهرداری آستارا در رتبه دوازدهم قرار دارد اما تیم رایکا بابل با ۱۴ امتیاز و به دلیل تفاضل گل کمتر نسبت به شهرداری آستارا، در رتبه چهاردهم قرار گرفته است.

از سوی دیگر تیمهای سایپا با ۱۳ امتیاز و استقلال ملاثانی با ۱۲ امتیاز به ترتیب در رتبه‌های پانزدهم و شانزدهم جدول رده‌بندی قرار دارند و با یک شکست دیگر تیم شهرداری آستارا، احتمال دارد که این ۲ تیم نیز بالاتر از شهرداری آستارا در جدول رده‌بندی قرار گیرند.

به همین دلیل این نماینده گیلان هم اینک وضعیت مناسبی در جدول رده‌بندی ندارد و فاصله این تیم با انتهای جدول کاهش یافته و باید کادرفنی این تیم چاره‌ای بیاندیشد تا با یک پیروزی، نوار ناکامی‌های این تیم قطع شود.

ترمیم خطوط دفاعی و حمله شهرداری آستارا 

گرچه تیم شهرداری آستارا در بازی مقابل استقلال خوزستان ابتدا ۲ گل دریافت کرد اما بازیکنان این تیم تا پایان این دیدار تلاش کردند و سرانجام نیز در دقایق پایانی یک گل به ثمر رساندند که این امر نشان می دهد بازیکنان این تیم به دنبال پیروزی و کسب امتیاز هستند.

با این وجود پایان رافت و سایر اعضای کادرفنی این تیم باید تلاش بیشتری را انجام دهند تا علاوه بر جنگندگی بیشتر بازیکنان در زمین بازی، به خطوط مختلف این تیم نیز سر و سامان بدهند تا نقاط ضعف این تیم به حداقل کاهش یابد.

هم‌اینک ضعف‌هایی در خطوط دفاعی و حمله شهرداری آستارا مشاهده می‌شود که کادرفنی جدید این تیم باید نقاط ضعف آن را ترمیم کنند و از سوی دیگر این تیم بتواند از فرصت‌های به دست آمده نهایت بهره را برده تا تلاش بازیکنان به نتیجه برسد.

به هرحال در صورت تداوم چنین شرایطی امتیازگیری برای شهرداری آستارا را در نیم فصل دوم بسیار سخت خواهد کرد و چنانچه این تیم نتواند در نیم فصل نخست خود را حداقل در جمعه میانه نشینان جدول قرار دهد، شاید خطر سقوط به لیگ دسته دوم نیز وی را دنبال کند.

اتفاقی که فصل گذشته نیز برای این تیم محتمل بود اما امتیازگیری و صدرنشینی شهرداری آستارا در نیم فصل اول توانست ناجی آن در برابر سقوط به قعر جدول شود. فرصت صدرنشینی که در فصل جاری تقریباً برای شهرداری آستارا از بین رفته است.  

هم اینک و تا پایان هفته سیزدهم رقابتهای فوتبال لیگ دسته اول کشور، ملوان بندرانزلی با کسب ۲۷ امتیاز در صدر جدول قرار دارد و تیم شهرداری آستارا نیز با کسب ۱۴ امتیاز در مکان سیزدهم جدول رده‌بندی قرار گرفته است.

در رقابتهای فوتبال لیگ دسته اول باشگاه‌های کشور جام آزادگان، ۱۸ تیم در یک گروه به صورت دوره‌ای و رفت و برگشت با هم به رقابت می‌پردازند که ملوان و شهرداری بندرآستارا نمایندگان گیلان در این لیگ هستند.