رشت – ایرنا – براساس گزارش‌ دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان طی یک ماه اخیر مبتلایان بیماری کووید ۱۹ بستری در بیمارستان‌های گیلان نزدیک به ۳۰ درصد کاهش یافته‌است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، طی یک ماه گذشته ” از هفدهم آذر تا هفدهم دی” شمار بیماران کووید ۱۹ بستری در بیمارستانهای استان گیلان از ۲۱۸ نفر به ۱۵۴ نفر رسیده که در این مدت نزدیک به ۳۰ درصد کاهش یافته‌است.

بستری های جدید “روزانه” مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در این مدت نیز اگر چه در روزهایی نسبت به روزهای ماقبل با افزایش مواجه بود اما در مجموع روند کاهشی را طی می‌کند، بر اساس آخرین آمار طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ۱۷ دی  ۳۸ بیمار مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان های استان گیلان بستری شدند.

تعداد بیماران بدحال بستری در بیمارستان های استان گیلان نیز در این مدت روند کاهشی را طی می‌کند و بر اساس آخرین آمار ۳۱ بیمار بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستانهای استان بستری هستند.

علاوه بر این طی یکماه اخیر رنگ کرونایی شهرستان های استان گیلان نیز به سمت زرد و آبی حرکت کرد به طوریکه براساس آخرین ارزیابی نرم افزار ماسک هم اکنون تمام شهرستان های استان در رنگ بندی آبی قرار دارند.

تقریباْ در یک ماه گذشته ۱۴ شهرستان املش، لنگرود، لاهیجان، سیاهکل، رشت، خمام، آستانه اشرفیه، بندرانزلی، شفت، فومن، صومعه سرا، ماسال، رضوانشهر و تالش آبی بودند اما هم اکنون بر اساس ارزیابی امروز “شنبه” نرم افزار ماسک علاوه بر این شهرستان ها رودبار، آستارا و رودسر نیز آبی هستند به این ترتیب گیلان سراسر آبی شد.

استقبال گیلانی‌ها از تزریق دز سوم واکسن کرونا

تزریق دز سوم واکسن کرونا برای گروه سنی بالای ۴۰ سال تقریبا از نیمه دوم آذرماه و بالای ۱۸ سال نیز از اواخر ماه گذشته در گیلان آغاز شد که پیش از آن تنها گروه سنی بالای ۶۰ سال می‌توانستند نوبت سوم واکسن کرونا را دریافت کنند.

بر اساس آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان تاکنون ۳۳۳ هزار و ۶۰۳ نفر در این استان دز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

همچنین تاکنون ۲ میلیون و ۱۱۳ هزار و ۵۱۱ نفر معادل ۹۴.۵ درصد از جامعه هدف دز اول واکسن کرونا و یک میلیون و ۹۵۲ هزار و ۲۵۸ نفر معادل ۸۷.۳ درصد دز دوم را دریافت کرده‌اند.

افراد در گروه سنی بالای ۱۸ سال استان گیلان که سه ماه از تزریق دز دوم واکسن کرونا آنان گذشته می توانند برای دریافت نوبت سوم واکسن به پایگاه‌های واکسیناسیون در مراجعه کنند.

کارشناسان و مسئولان بهداشتی گیلان می‌گویند، تزریق نوبت سوم واکسن کرونا برای پیشگیری از ابتلا به سویه جدید کرونا با عنوان اومیکرون اهمیت ویژه‌ای دارد.

گیلان با ٢ و نیم میلیون نفر جمعیت از نخستین استانهای درگیر شیوع ویروس کرونا در کشور بود.