ایسنا/گیلان سرپرست فرمانداری رشت گفت: ۱۰۷۰ هکتار از اراضی شهرستان رشت شخم زمستانی را انجام داده اند.

حمیدرضا امام پناهی عصر امروز در جلسه شورای حفاظت از آب شهرستان که در فرمانداری برگزار شد، اظهار کرد: در چندسال اخیر ذخیره سد و دبی ورودی به آن به شدت کاهش یافته است.

سرپرست فرمانداری رشت افزود: باید برنامه ریزی ها به گونه ای باشد که کشاورزان ما کمترین آسیب را ببینند؛ همچنین باید بیمه کشاورزی مورد توجه قرار گیرد و صندوق بیمه کشاورزان فعال شود.

وی ادامه داد: بخشداران، دهیاران و خانه های کشاورزی باید تمام توان خود را به کار گیرند تا شخم زمستانی انجام شود و ایستگاه های پمپاژ مورد بازدید قرار گیرد.

امام پناهی با بیان اینکه باید بتوانیم از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کنیم، تصریح کرد: باید لایروبی انهار شروع شود، پروژه های نیمه کاره را تکمیل کنیم.

وی اضافه کرد: سالانه ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب در حوزه کشاورزی شهرستان رشت مورد نیاز ست. می توان با طرح تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی، لائینیگ (بتنی کردن انهار)، احیا آب بندان ها و انتقال آب با لوله پلی اتلین،این میزان از مصرف آب در حوزه کشاورزی را به میزان قابل توجه ای کاهش داد.

وی گفت: ۹۲ درصد از اراضی کشاورزی شهرستان رشت از کانال سد سپیدرود آبیاری می شود. تا امروز از ۶۲۳۳۸ هکتار اراضی کشاورزی شهرستان رشت، ۱۰۷۰ هکتار از اراضی شخم زمستانی را انجام داده اند که معادل ۱,۷ درصد از اراضی کشاورزی شهرستان است.

امام پناهی گفت: ۷۱ درصد از اراضی برنجکاری شهرستان در سال ۱۴۰۰ با کشت مکانیزه انجام شده است. تعداد ۱۸ بانک نشای در سطح شهرستان فعال است.

وی تاکید کرد: ضرورت توجه به بیمه محصولات کشاورزی، در این حوزه شرکت های بیمه با اعتمادسازی برای مردم، روند را تسهیل کنند.

انتهای پیام