آستارا – ایرنا – پژوهشگر و استاد پیشین ادبیات دانشگاه‌های گیلان گفت: شهید سردار قاسم سلیمانی نمونه و اسوه مثال‌زدنی انسان تربیت شده در مکتب اسلام و ولایت فقیه بود و ابعاد مختلف شخصیتی او از فرهنگ و ادب ولایی بسیار تاثیر گرفته بود.

دکتر مجتبی عالم‌خواه عصر دوشنبه به مناسبت دومین سالگروز شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در صورت اطاعت خالصانه انسان از خدا و عمل صالح به فرامین خدا و معصومین (ع) و نائبان برحق امام عصر (عج) در دوره غیبت این امام همام، انسان به اوج وارستگی دست می یابد.

وی ادامه داد: نمونه کامل این وارستگی در صدر اسلام، پیامبران و اولیای الهی و معصومین (ع) بوده اند و در دوره ما بعد از انقلاب اسلامی مثال هایی از آن دست را در شخصیت امام راحل و پس از ایشان در وجود رهبر معظم انقلاب اسلامی و سپس در سرباز راستین ایشان شهید قاسم سلیمانی شاهد هستیم.

نمونه کامل این وارستگی در صدر اسلام، پیامبران و اولیای الهی و معصومین (ع) بوده اند و در دوره ما بعد از انقلاب اسلامی مثال هایی از آن دست را در شخصیت امام راحل و پس از ایشان در وجود رهبر معظم انقلاب اسلامی و سپس در سرباز راستین ایشان شهید قاسم سلیمانی شاهد هستیم.

استاد پیشین دانشگاه و مولف ۷۴ کتاب و مقاله علمی و ادبی افزود: سردار دل ها نمونه عملی آیه ۲۹ سوره مبارکه فتح  “اشداء علی الکفار، رحماء بینهم” یعنی سخت گیرنده و قویدل نسبت به کافران و مشفق و مهربان با همدیگر بود که به شیوه بزرگان و صلحا به دست شقی ترین اشقیا به شهادت رسید.

او گفت: کسانی به معنی واقعی شایستگی مدیریت در حکومت اسلامی و ولایی را دارا هستند که مثل شهید سلیمانی الگوی ایمان، اخلاص، عمل صالح، ولایتمداری، استکبار ستیزی و آخرت طلبی باشند.

پژوهشگر و استاد پیشین ادبیات دانشگاه‌های گیلان تفکر، عقیده، مرام، تکنیک ها، اخلاقیات، سبک زندگی و حیات انسان ها را در طول تاریخ تحت تاثیر سه عامل ژنتیک یا وراثت، عوامل غیرانسانی و انسانی و اراده دانست و گفت: رسانه ها، مقاله ها، کتاب ها و وسایل آموزشی، جغرافیای سیاسی و دولت ها، دوستان و رفقا و مدرسه و دانشگاه، والدین و عقیده های تربیتی جزو عوامل دوم و سوم قرار می گیرند و در کنار عامل وراثت نقش مهمی در تربیت و تهذیب نفس دارند.

عالم خواه توضیح داد: اراده قوی و خلل ناپذر در سایه اخلاص و ایمان خالص حاصل می شود و اراده انسان ها تابع معرفت، یقین، ایمان و اخلاص عمل صالح است و اینها فضل و عطای خداوند حکیم هستند که در صورت شایستگی بندگان خالص و قبولی آنها در امتحان های سخت و سنگین به آنها ارزانی می دارد.

وی تصریح کرد: قبولی در امتحان های صداقت، امانت، تقوی، ایمان و خشوع در برابر خداوند سبب می شود تا اندیشه و عملی از انسان سر بزند که موجب رضایت خدا و رسول و منشا خیرات و حسنات و برکات برای امت و میهن اسلامی باشد و شهید سلیمانی چنین مراحل تربیتی و عقیدتی را با موفقیت طی کرده بود.

سردار سپهبد پاسدار قاسم سلیمانی فرمانده شاخه برون مرزی سپاه بود و در ۱۳ دی ۹۸ در نزدیکی فرودگاه بغداد در حمله آمریکا به شهادت رسید.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعهیت در منتهی الیه غرب استان گیلان، مرز جمهوری آذربایجان و همسایگی استان اردبیل قرار دارد.