ایسنا/گیلان استاندار گیلان، افزایش جمعیت را موجب رشد اقتصادی و نمایش اقتدار ملی خواند و بر ضرورت همکاری و هم‌افزایی همه دستگاه ها برای فراهم سازی زیرساخت‌های تحقق این مهم تاکید کرد.

اسدالله عباسی در نشست توجیهی اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در حوزه وزارت بهداشت که با حضور معاون وزیر بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان برگزار شد، اظهار کرد: سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب، مبانی اصولی و پراهمیتی برای توسعه و حل مشکلات کشور دارد و رویکرد دولت مردمی سیزدهم هم، اجرای با برنامه این سیاست است.

وی پیری جمعیت در کشور و سالمندی استان گیلان را دارای آسیب هایی در حوزه های مختلف فردی و اجتماعی خواند که برای تغییر این وضعیت، باید اراده ملی وجود داشته باشد.

استاندار گیلان جمعیت را از مولفه های مهم قدرت و اقتدار یک کشور عنوان و خاطرنشان کرد: امروز، وارث سیاست‌های نادرست تصمیم گیران دهه های گذشته هستیم درحالیکه بسیاری از کشورهای پیشرفته، برای افزایش جمعیت خود، بسته های تشویقی درنظر گرفته اند.

عباسی، کاهش نیروهای مولد و تولیدکننده را موجب افزایش هزینه های مدیریت امور سالمندان ذکر کرد.

وی با اشاره به آسیب‌های تک‌فرزندی در خانواده‌ها بیان کرد: کاهش جمعیت آسیب‌های زیادی در بخش‌های مختلف امنیتی و سیاسی نیز بر جای می‌گذارد زیرا دشمن از صف‌آرایی جوانان کشور هراس دارد.

استاندار گیلان، با بیان اینکه گیلان در حوزه نیروی کار مشکل دارد، افزود: کاهش مساحت زمین‌های زراعی امکان کشاورزی مکانیزاسیون را کم کرده و علاوه بر این دسترسی به نیروی کار فعال جهت تولید در بخش کشاورزی در حال آسیب است.

عباسی، بر ضرورت فراهم سازی زیرساخت‌ها برای افزایش جمعیت تاکید کرد و گفت: متولی ازدیاد جمعیت، فقط وزارت بهداشت نیست و همه دستگاه‌ها باید مشارکت موثری داشته باشند.

وی نقش آفرینی وزارت مسکن در حوزه تامین مسکن، انجام فعالیت های فرهنگی، روشن گری افراد صاحب‌نظر برای تبیین علمی اهمیت افزایش جمعیت و ارائه تولیدات اقناعی رسانه ای را از دیگر موارد دانست و تبدیل تهدیدات به فرصت و همکاری و هم‌افزایی همه دستگاه ها را منجر به رشد فرهنگی و اقتصادی در این حوزه عنوان کرد.

استاندار گیلان، از مجموعه دانشگاه علوم پزشکی گیلان خواست در مناطق مختلف شهرستان ها و نیز روستاها، موضوع رشد جمعیت را به طور دقیق، رصد کرده و متناسب با آن، برنامه ریزی کنند.

انتهای پیام