ایسنا/گیلان یک پزشک عمومی، اکثر دورهمی ها را در فضای بسته دانست و یادآور شد: اگر همه افراد در دورهمی ها ماسک زده باشند، یک فرد آلوده به کرونا کافی است تا همگان را مبتلا کند لذا مردم از تجمعات و دورهمی های شب یلدا جلوگیری کنند.

دکتر نسرین نیکروان در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه انتقال ویروس کرونا از انسان به انسان بیشتر از طریق قطرات تنفسی است، اظهار کرد: فرد آلوده در اثر سرفه، عطسه و حتی صحبت کردن می تواند قطرات تنفسی خود را به دیگران منتقل کند.

وی افزود: افرادی که در فاصله کمتر از دو متر و بدون ماسک قرار دارند، به صورت مستقیم ویروس کرونا را به طرف مقابل منتقل می کنند.

این پزشک عمومی، تماس با سطوح آلوده به قطرات تنفسی فرد مبتلا را از دیگر راه های انتقال کرونا دانست و تصریح کرد: اگر فرد مبتلا ماسک نداشته باشد، ویروس از طریق قطرات تنفسی روی سطوح می نشیند و اگر فرد دیگری به آن سطوح دست بزند و دست آلوده را به سمت بینی، دهان و چشم ببرد، آلوده می شود.

نیکروان، یکی از مهمترین شاخص های رعایت پروتکل های بهداشتی را استفاده از ماسک دانست و اضافه کرد: توصیه می شود از ماسک های جراحی سه لایه یا پارچه ای سه لایه استفاده شود، اما فاصله گذاری اجتماعی مکمل ماسک زدن است.

وی با بیان اینکه ماسک زدن نمی تواند به تنهایی از کرونا پیشگیری کند، گفت: ماسک ها تا حد زیادی از انتقال ویروس جلوگیری می کنند، اما حتما باید فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود، زیرا ماسک زدن به تنهایی کافی نیست و نباید احساس کاذب امنیت را در فرد ایجاد کند.

این پزشک عمومی، در پاسخ به این سوال که «آیا با ماسک زدن می توان در دورهمی شرکت کرد؟»، خاطرنشان کرد: این باور اشتباه است که با ماسک زدن می توان در دورهمی شرکت کرد، زیرا تهویه هوا برای پیشگیری از مبتلا شدن به کرونا ضرورت دارد و در فضاهای مسقف و بسته امکان تهویه هوا وجود ندارد.

نیکروان، اکثر دورهمی ها را در فضای بسته دانست و یادآور شد: اگر همه افراد در دورهمی ها ماسک زده باشند، یک فرد آلوده به کرونا کافی است تا همگان را مبتلا کند لذا مردم از تجمعات و دورهمی های شب یلدا جلوگیری کنند.

وی با تاکید بر لزوم برگزاری شب یلدای مجازی، اضافه کرد: باید سعی کنیم روزهای پیش رو نیز مانند سه هفته گذشته اصل قرنطینه را رعایت کنیم تا شاهد تداوم روند نزولی مرگ و میر و ابتلا به کرونا باشیم.

این پزشک عمومی، از مردم خواست یلدای امسال را مانند نوروز بدون دید و بازدید برگزار کنند و گفت: مردم اجازه ندهند زحمتی که کادر درمان برای بهبود بیماران کرونایی می کشند، با برگزاری شب یلدا به هدر برود.

نیکروان، همچنین از افراد دارای علائم خواست حداقل ۱۰ روز قرنطینه را رعایت کنند و یادآور شد: کرونا طیف وسیعی از علائم از جمله سردرد، گلودرد، تب، بی اشتهایی، خستگی، اختلال بویایی یا چشایی، ضعف و بی حالی، آبریزش بینی، بدن درد، تهوع، سرفه، درد قفسه سینه، تنگی نفس و مشکلات گوارشی مانند اسهال و درد شکم را ایجاد می کند.

وی ادامه داد: کرونا معمولا در ۸۰ درصد موارد به صورت خفیف بروز می کند و لذا افراد در صورت داشتن هر گونه از علائم، حضوری یا تلفنی از پزشکان جهت تشخیص و درمان زودرس کمک بگیرند، خود را قرنطینه کنند و به خانواده و دوستانی که در روزهای اخیر با آنها در ارتباط بودند، اطلاع بدهند تا آنان نیز مراقبت های لازم را انجام دهند.

نیکروان، با تاکید بر لزوم توجه به بهداشت ماسک، اضافه کرد: ماسک های جراحی معمولا تا شش ساعت کارایی دارند. همچنین لایه بیرونی ماسک به شدت آلوده بوده و نباید هنگام استفاده از ماسک مدام به سطح آن دست بزنیم.

وی با اشاره به سرد بودن هوا و وجود رطوبت در محیط پیرامون ما، یادآور شد: ماسک خیس و مرطوب کارایی خودش را از دست می دهد و لذا اگر ماسک با باران و رطوبت هوا خیس شد، حتما باید اقدام به تعویض آن کنیم.

انتهای پیام