ایسنا/گیلان سفیر روسیه در ایران، حجم مبادلات اقتصادی ایران و روسیه را در سال ۲۰۲۱ حدود سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: این رقم در مقایسه با سال قبل، ۸۷ درصد رشد را نشان می دهد که در فضای کرونایی، دستاوردی قابل توجه است.

لوان جاگاریان، سفیر فدراسیون روسیه در تهران در دیدار با استاندار گیلان ابراز امیدواری کرد که مناسبات این استان شمالی با روسیه در دوره جدید، بیش از گذشته گسترش یابد.

وی حجم مبادلات اقتصادی ایران و روسیه را در سال ۲۰۲۱ حدود سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: این رقم در مقایسه با سال قبل، ۸۷ درصد رشد را نشان می دهد که در فضای کرونایی، دستاوردی قابل توجه است.

جاگاریان، همچنین از آمادگی سیاستگذاران و برنامه ریزان دولتی روسیه برای ارتقای بیش از پیش سطح مناسبات دو کشور خبر داد و گفت: باید زمینه تعامل تجار دو کشور ایران و روسیه را برای اجرای این سیاستگذاری‌ها بیش از پیش فراهم کنیم.

اسدالله عباسی، استاندار گیلان نیز، با ابراز خرسندی از حضور این مقام دیپلماتیک در رشت، با اشاره به نگاه رهبر معظم انقلاب و نیز رئیس جمهوری مبنی بر گسترش ارتباطات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی با همه کشورها به ویژه کشورهای همسایه و منطقه اظهار کرد: فضای جدیدی از توسعه همکاری ها شکل گرفته است.

وی گردهمایی رئیسان نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه و حضور استانداران مرزی کشورمان که آذرماه جاری برگزار شد را مورد اشاره قرار داد و تسهیل روابط بین‌المللی را یکی از محورهای مورد بحث در این گردهمایی عنوان کرد.

استاندار گیلان، پیشینه قدیمی ارتباطات گیلان با روسیه از طریق آستراخان را یادآور شد و این استان را دروازه ورود ایران به بازارهای اوراسیا به ویژه روسیه دانست و خواهرخواندگی دو شهر رشت و آستراخان را نشانه علایق دو طرف برای تعمیق روابط همه جانبه عنوان کرد.

عباسی، سفر قریب‌الوقوع رئیس جمهوری کشورمان به روسیه را فصل جدیدی از گسترش مناسبات طرفین خواند و بر ضرورت راه اندازی خط هوایی رشت – آستراخان و نیز توسعه صنعت گردشگری با توجه به فعالیت های مرتبط با کشتی سازی در آستراخان تاکید کرد.

وی منطقه آزاد انزلی را ظرفیت مناسبی برای گسترش مبادلات تجاری و اقتصادی با گیلان ذکر و تسهیل و تقویت صادرات کالاهای کشاورزی و تولیدات استان را مورد تاکید قرار داد.

استاندار گیلان، با تصریح بر اینکه باید هرگونه مانعی در این مسیر را برطرف سازیم، گفت: در حال حاضر میزان مبادلات گیلان با روسیه ۷۰۰ میلیون دلار است و می توان این میزان را با توجه به ظرفیت های استان به ویژه در حوزه کشاورزی تا سطح بالایی افزایش داد.

وی روند احداث خط آهن رشت – کاسپین را مورد اشاره و تکمیل آن را برقرارکننده کریدور شمال جنوب ذکر کرد.

عباسی، عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای، مزایای اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ظرفیت‌های علمی، اقتصادی و تولیدی گیلان را برای پاسخگویی به نیازهای بازار روسیه متعدد و متنوع اعلام کرد و افزود: با آسیب شناسی موانع و تسهیل زیرساخت‌های گمرکی، بانکی و اداری می توان زمینه ارتقای روزافزون مبادلات این استان با روسیه را فراهم کرد.

استاندار گیلان، بسترسازی برای صدور انواع محصولات کشاورزی و تولیدات صنعتی گیلان را از الزاماتی عنوان کرد که باید در دستور کار سیاست‌گذاران دو استان گیلان و آستراخان قرار گیرد.

وی با اشاره به رتبه گیلان در حوزه علم و فناوری کشور، مراودات علمی مراکز دانشگاهی دو طرف را برای گسترش مناسبات ایران و روسیه موثر دانست و نسبت به درخواست طرف روس برای تحقق این هدف مهم، قول مساعد داد تا مراودات علمی و آموزشی گیلان با استان‌های جنوبی روسیه تقویت شود.

انتهای پیام