ایسنا/گیلان رئیس مرکز آموزشی و درمانی ولایت رشت، با بیان اینکه سوختگی پنجمین علت از کار افتادگی و فوت است، گفت: استراتژی های نوین درمان در دستور کار مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی گیلان قرار دارد تا خدمت رسانی مطلوب به مراجعه کنندگان و آسیب دیدگان انجام شود.

دکتر محمدرضا مبین در جمع خبرنگاران، با اشاره به روز ملی پیشگیری از سوختگی در اول دی، اظهار کرد: ما از جمله کشورهایی هستیم که در زمینه سوختگی تعداد بیماران بسیار بالایی داریم و میزان شیوع سوختگی در ایران از میانگین جهانی بالاتر است.

وی با بیان اینکه سوختگی پنجمین عامل مرگ و میر و از کار افتادگی در ایران است، افزود: به طور متوسط سالانه بین ۳۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار نفر در کشور دچار درجات مختلف سوختگی شده که از این تعداد به صورت میانگین در حدود ۲۷ هزار نفر در کشور جان خود را از دست می دهند.

رئیس مرکز آموزشی و درمانی ولایت رشت، به نقش پیشگیری، فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی در زمینه حوادث سوختگی اشاره کرد و یادآور شد: رعایت نکات ایمنی و کاربرد صحیح منابع سوختی از موارد بسیار مهمی است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود.

مبین، با بیان اینکه سالانه به صورت متوسط ۱۵ هزار نفر در استان گیلان به بیمارستان سوانح و سوختگی رشت مراجعه می‌کنند، تصریح کرد: بیشترین خدمات بیمارستان در زمینه درمان سوختگی شامل سالمندان و کودکان می شود.

وی درخصوص آمار سوانح و سوختگی از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون، خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۵۲ زن، ۴۷۵ نفر مرد و ۶۳ دختر و ۱۳۴ پسر زیر ۱۵ سال دچار آسیب های شدید سوختگی شدند که از این تعداد ۳۹ نفر بر اثر سوختگی فوت کردند.

مدیرگروه جراحی سوختگی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه در ایران هشت بیمارستان سوختگی و ۴۰ مرکز تخصصی وجود دارد، تاکید کرد: حوادث سوختگی از جمله حوادثی است که علاوه بر تحمیل بار مالی بر خانواده و نظام سلامت کشور، بار روانی و اجتماعی زیادی نیز به همراه دارد.

مبین، از درمان های پیشرفته سوختگی با به کارگیری علوم بین رشته ای خبر داد و خاطرنشان کرد: استراتژی های نوین درمان در دستور کار مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه قرار دارد تا خدمت رسانی مطلوب به مراجعه کنندگان و آسیب دیدگان انجام شود.

انتهای پیام