رشت – ایرنا – فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: هم اکنون حریق در سه منطقه جنگلی در شهرستان‌های رودبار و سیاهکل در این استان تحت کنترل است.

سرهنگ محمد قربانی‌لرد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به حریق جنگل در منطقه اشکراب در دهستان خرارود شهرستان سیاهکل از شامگاه شنبه این هفته اظهار داشت: دود ناشی از آتش سوزی در این منطقه به دلیل سوختن برگ‌های خشک و تنه درختان به زمین افتاده است.

وی با بیان اینکه حریق سطحی در منطقه اشکراب شهرستان سیاهکل به دلیل شدت باد ادامه دارد، افزود: آتش‌سوزی این منطقه تحت کنترل بوده و از گسترش حریق جلوگیری شده ضمن اینکه نیروهای حفاظت منابع طبیعی برای مهار کامل حریق در منطقه حضور دارند و تا این لحظه جای نگرانی نیست.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان همچنین با اشاره به حریق در منطقه مازیان نقله بر و قلک شهرستان رودبار گفت: آتش سوزی سطحی در این ۲ منطقه نیز از عصر روز گذشته آغاز شده که نیروها برای کنترل، جلوگیری از گسترش و مهار کامل در این مناطق حضور دارند.

وزش باد مانع از مهار کامل آتش 

قربانی لرد افزایش دما و شدت باد را از دلایل این حریق ها عنوان و تصریح کرد : هم اکنون در سایر مناطق استان گیلان گزارش مبنی بر حریق جنگل و مراتع نداریم.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان بیان داشت: میزان حریق در سه منطقه یاد شده، به لحاظ سطح پس از مهار کامل اعلام می شود.

وی اظهار داشت: مردم در صورت مشاهده آتش در جنگل ها و مراتع می توانند برای اطلاع رسانی با شماره ۱۵۰۴ و ۱۳۹ تماس گیرند تا در اسرع وقت برای مهار حریق اقدام شود.

طی روزهای گذشته نیز به دلیل افزایش دما بیش از ۲ هکتار از جنگل‌های شهرستان های فومن و رودبار دچار حریق شده بود، افزایش دما و وزش باد گرم تا چهارشنبه هفته جاری در استان گیلان ادامه دارد.

گیلان به عنوان خطه سرسبز کشور دارای ۵۶۵ هزار هکتار جنگل و ۲۲۴ هزار هکتار مرتع است.