ایسنا/گیلان مدیرکل زمین شناسی گیلان گفت: شناسایی هرچه بهتر گسل ها به عنوان سرچشمه های لرزه زا نقش حائز اهمیتی در کاهش تلفات و صدمات ناشی از رخداد زمین لرزه های بزرگ دارد.

مسلم امانی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون ۴۷ زمین لرزه با بزرگای بیش از دو ریشتر برخی شهرهای استان گیلان را لرزانده است، افزود: از این تعداد در بخش جنوبی استان، شهرستان رودبار با حدود ۲۶ زمین لرزه و پس از آن شهرستان تالش در باختر و شمال باختر، با تعداد ۱۲ زمین لرزه بیشترین رخدادهای ثبت شده را دارا می باشند.

وی توابع شهرستان رودبار شامل شهرهای جیرنده، رستم آباد و منجیل با زمین لرزه هایی با بزرگای دو تا ۳.۵ را کانون های لرزه خیز در شهرستان رودبار دانست و افزود: زمین لرزه های ذکر شده پیرامون زمین لرزه ویرانگر ۳۱ خرداد ۱۳۶۹ رودبار – منجیل و همچنین پیرامون گسل های فعال رودبار، جیرنده، منجیل و کلیشم قرار گرفته و لذا این رخدادهای لرزه ای می تواند به سبب جنبش این گسل های فعال باشد.

مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی گیلان، بزرگترین زمین لرزه رخداده طی مدت مذکور را در ساعت ۱۵:۳۲ دقیقه روز چهارشنبه، ۲۲ اردیبهشت پیرامون شهر توتکابن با بزرگای ۳.۵ دانست و تصریح کرد: مختصات رومرکز این رویداد لرزه ای توسط مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران(مرکز لرزه نگاری رشت)، با مختصات ۴۹.۳۹ درجه طول خاوری و ۳۶.۹۷ درجه عرض شمالی با ژرفای ۱۸ کیلومتر در حدود ۱۴ کیلومتری باختر توتکابن و ۱۷ کیلومتری شمال باختری رودبار گزارش شده است.

امانی، با بیان اینکه جانمایی زمین لرزه های رخداده از آغاز سال جاری تاکنون بر روی نقشه گسل های استان گیلان، نشان از پراکندگی رومرکز آنها در کل پهنه استان دارد، گفت: این زمین لرزه ها بیانگر وجود زمین ساخت جنبا و به تبع آن وجود گسل های فعال در کل محدوده استان است.

وی با اشاره به مشخصات زمین لرزه ‌هایی که قادر به ایجاد پارامترهای جنبش زمین هستند، ادامه داد: مطابق با آیین نامه طراحی ساختمان‏ها در برابر زلزله(استاندارد ۲۸۰۰)، مناطق مختلف کشور از دیدگاه خطر لرزه‌ای به چهار قسمت «مناطق با خطر نسبی خیلی زیاد»، «مناطق با خطر نسبی زیاد»، «مناطق با خطر نسبی متوسط» و «مناطق با خطر نسبی کم» تقسیم می شوند.

مدیرکل زمین شناسی گیلان، اکثریت وسعت استان گیلان را در پهنه با خطر نسبی زمین لرزه زیاد تا خیلی زیاد دانست و اضافه کرد: رخداد زمین لرزه های تاریخی و همچنین وجود گسل های جنبا در گستره گیلان همه نشان از لرزه خیزی بالای این استان و قرارگیری آن در زمره مناطق پرخطر از نظر مخاطرات لرزه ای را دارد.

امانی ادامه داد: از سال ۸۵ تاکنون ۴۰۰ خردلرزه با بزرگای یک تا سه ریشتر و حدود ۱۵۰ زمین لرزه با بزرگای سه تا پنج ریشتر توسط دستگاه های لرزه نگاری در محدوده گیلان به ثبت رسیده که پرمخاطره بودن استان از نظر لرزه ای را یادآور می شود.

وی گسل های مهم گیلان را شامل گسل آستارا، گسل البرز(خزر)، گسل جیرنده، گسل رودبار، گسل منجیل و گسل لاهیجان دانست و بیان کرد: در حال حاضر گسل البرز به شدت فعال بوده و بسیاری از زمین لرزه های گیلان و مازندران در نتیجه فعالیت همین گسل است.

مدیرکل زمین شناسی گیلان، از مسئولان خواست جهت مدیریت، تصمیم گیری و برنامه ریزی در امر کاهش و پیشگیری از مخاطرات نگاه ویژه ای به استفاده از داده های زمین شناسی داشته باشند و گفت: رخداد زمین لرزه هایی با بزرگای کوچک تا متوسط در سال ۱۴۰۰ به ویژه زمین لرزه های شهرستان رودبار که همگی پیرامون رومرکز زمین لرزه رودبار قرار دارند، هشداری هستند برای ما تا خاطره زمین لرزه مرگبار رودبار را به فراموشی نسپاریم.

وی عنوان کرد: این رخدادها اگرچه ممکن است خسارات جانی و مالی زیادی در برنداشته باشد، اما این پیام را برای ما دارند که استان گیلان در زمره مناطق پرخطر از دیدگاه رخداد زمین لرزه است و هر لحظه باید آمادگی لازم برای مقابله با این رخداد طبیعی را داشته باشیم.

امانی، شناسایی هرچه بهتر گسل ها به عنوان سرچشمه های لرزه زا، ساخت‌ و ساز ایمن با رعایت کامل اصول مهندسی، آموزش مردم با رخداد زمین لرزه به منظور آشنایی و آمادگی آنها برای عملکرد صحیح قبل، حین و پس از رخداد زمین‌لرزه و مدیریت صحیح و اصولی در مواجهه با این رخداد، نقش حائز اهمیتی در کاهش تلفات و صدمات ناشی از رخداد زمین لرزه های بزرگ دارد.

انتهای پیام