ایسنا/گیلان رییس اتاق اصناف گیلان گفت: وقتی نرخ برنج خارجی به دلیل نوسانات ارز افزایش می یابد نباید انتظار داشت برنج داخلی افزایش قیمت نداشته باشد.

محمد شکریه در گفت و گو با ایسنا در خصوص نوسانات اخیر قیمت برنج داخلی اظهار کرد: درصد سود اصناف از فروش برنج داخلی تعیین شده و مشخص است به همین دلیل در نوسانات قیمت برنج داخلی اصناف دخیل نیستند.

وی افزود: با توجه به نوسانات ارزی قیمت برنج خارجی بالا می‌رود و به طبع شاهد افزایش قیمت برنج خارجی بر قیمت برنج داخلی تاثیر می‌گذارد.

شکریه خاطرنشان کرد: دلالان برنج هستند که از شالیکوبی ها قیمت برنج را دست به دست می‌کنند و هیچ نظارتی در این خصوص بر شالیکوبی ها وجود ندارد، این درحالیست که تمام خرده فروشی و عمده فروشی‌های واحدهای صنفی برنج فروشی در سامانه تجارت ثبت شده‌اند و موجودی کالاها نیز شفاف است.

اصناف از افزایش قمیت برنج داخلی سود نمی برند

وی تصریح کرد: اصناف از افزایش قیمت برنج داخلی نه تنها سود نمی‌برند بلکه متضرر هم می‌شوند زیرا هر چقدر قیمت برنج داخلی افزایش یابد، قدرت خرید مردم پایین می‌آید و فروش برنج در واحد صنفی کمتر می‌شود، بنابراین سود کمتری از فروش برنج عایدشان می‌شود.

رییس اتاق اصناف گیلان با بیان اینکه بیشترین برنج فروشان گیلان از لولمان، سنگر و شهرستان رشت هستند، گفت: از دیرباز صاحبان واحدهای صنفی برنج فروشی به خوش‌نامی معروف هستند و هیچگاه گران شدن برنج داخلی از خواسته‌های این افراد نبوده و نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه برنج باید از شالیکوبی‌ها رصد شود تا دست دلالان در این مناطق کوتاه‌تر شود، تصریح کرد: میزان موجودی انبارهای شالیکوبی در سامانه تجارت ثبت نمی‌شود و این مساله‌ای مهم برای کنترل قیمت برنج داخلی است که باید اتفاق بیفتد.   

انتهای پیام