رشت – ایرنا – رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از رشد ۳۵ درصدی صادرات استان خبر داد و گفت: طی هشت ماه گذشته محصولات مختلف به ارزش ۴۱۲ میلیون و ۴۶۱ هزار دلار از استان به خارج از کشور صادر شد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۳۵ درصدی داشته است.

فرهاد دلق پوش روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این میزان رشد صادرات بیانگر خنثی‌سازی سیاست‌های خصمانه تحریمی است، اظهار داشت: طی مدت یاد شده؛ ۷۰۴ هزار تن کالا از گمرکات گیلان به ارزش ۴۱۲ میلیون و ۴۶۱ هزار دلار به خارج از کشور صادر شد که این میزان از نظر وزنی نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱ درصد رشد را داشت.

وی مقصد صادرات این محصولات را از گمرکات گیلان به کشورهای روسیه، آذربایجان، قزاقستان، بلاروس، گرجستان و اوکراین عنوان کرد.

رئیس سازمان صمت و دبیر کارگروه صادرات غیر نفتی گیلان همچنین به صادرات چمدانی ۱۳۱ تن کالا از استان به ارزش بیش از ۵۲۴ هزار دلار اشاره کرد و گفت: به علت کاهش تردد مسافر بدلیل شیوع بیماری کرونا  این میزان صادرات چمدانی نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۶۹ درصدی  داشته است.

دلق پوش همچنین با اشاره به واردات برخی از کالاهای ضروری و مواد اولیه مورد نیاز محصولات تولیدی کارخانجات ادامه داد: این کالاها به وزن نزدیک  به یک میلیون تن شامل محصولاتی همچون نهاده های دامی جو ذرت و گوشت و محصولات صنایع شیمیایی شامل خمیر چوب و کاغذ از چین، ترکیه، امارات، قزاقستان و روسیه وارد گیلان شده است.

گیلان به دلیل همسایگی با کشورهای حاشیه خزر و برخورداری از بنادر، مسیر ریلی و جاده ای دارای ظرفیت های خوبی برای صادرات است.