رشت – ایرنا – همزمان با برگزاری کارگاه آموزش مدیریت پسماند روستایی، طرح تفکیک زباله از مبداء در ۱۷ روستای شهرستان آستانه اشرفیه آغاز شد.

بخشدار بخش مرکزی آستانه اشرفیه با اشاره به بحران زباله در روستاهای این شهرستان اظهار داشت : ۷۰ نفر از همیاران محیط زیست در روستاهای مجری طرح تفکیک زباله از مبداء شناسایی و برای آنان کارت شناسایی توسط دهیاران صادر شده است .

فاطمه علیزاده خاطرنشان کرد: همیاران محیط زیست در روستاهای آستانه اشرفیه ، با مراجعه به در منازل اهالی، آنان را با طرح تفکیک زباله از مبداء آشنا می سازند.

به گفته وی، در اجرای این طرح زباله دان های روستاهای مذکور توسط دهیاران جمع آوری و اجرای طرح تفکیک زباله از مبداء در این مناطق آغاز شده است.

بخشدار بخش مرکزی آستانه اشرفیه با تاکید بر ضرورت کاهش حجم زباله های تولیدی در مناطق روستایی این منطقه یادآور شد: بطور متوسط در هر هفته حدود ۱۰ تن زباله در مناطق روستایی بخش مرکزی آستانه اشرفیه تولید می شود.

علیزاده با اشاره به اینکه این حجم از زباله های تولیدی پیش از این توسط شرکت تعاونی دهیاران بخش مرکزی جمع آوری و در محل انباشت زباله واقع در روستای کشل آزادسرا انتقال می یافت افزود: تخلیه زباله در روستای کشل آزادسرا به یک بحران جدی و زیست محیطی تبدیل شده و از این پس به منظور ساماندهی این منطقه، امکان تخلیه زباله در این جایگاه وجود ندارد.

وی مقابله با بحران زباله و پسماند را نیازمند اجرای طرح های فرهنگی و به ویژه طرح تفکیک زباله از مبدا عنوان و تصریح کرد: اجرای طرح تفکیک زباله از مبداء در اولویت برنامه ها و فعالیت های دهیاران منطقه قرار گرفته است.

بخشدار بخش مرکزی آستانه اشرفیه ابراز امیدواری کرد با اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا و همچنین دیگر برنامه های آموزشی و فرهنگی در روستاهای بخش مرکزی آستانه اشرفیه شاهد کاهش تولید زباله در این مناطق باشیم.

علیزاده در پایان از کلیه اهالی مناطق روستایی ، گروه های مردمی و تشکل های غیر دولتی فعال در حوزه محیط زیست و مدیریت پسماند خواست تا در اجرای طرح تفکیک زباله از مبداء با دهیاران این منطقه مشارکت و همکاری لازم را داشته باشند.

این کارگاه آموزشی با حضور جمعی از همیاران محیط زیست ، دهیاران ،  کارشناسان محیط زیست و اساتید دانشگاه آزاد اسلامی در محل سالن اجتماعات فرمانداری آستانه اشرفیه برگزار شد.

 بخش مرکزی آستانه اشرفیه با داشتن ۷۱ روستا دارای ۵۹ دهیاری مصوب و حدود ۴۰ هزار نفر جمعیت است.