ایسنا/گیلان مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: تولید میوه‌های گلخانه‌ای در گیلان رو به افزایش است و از متقاضیان جدید نیز حمایت می‌شود.

در سال‌های اخیر، با توجه به بازار فروش، تمایل به کشت میوه‌ها به‌خصوص میوه‌های گرمسیری، در محیط‌های کنترل‌شده و یا گلخانه‌ای بیشتر شده است. خواص دارویی و ارزش غذایی انواع میوه، سبب شده که مصرف آن‌ها در رژیم غذایی انسان ضروری باشد.

کشت در محیط های کنترل شده و گلخانه یکی از روش‌های مدرن برای پیشگیری از خسارت سرما، گرما، تنشهای آبی است.

توجیه پذیر بودن کشت انواع میوه در گلخانه

با توجه به هزینه های احداث گلخانه و یا محیط های کنترل شده، کشت انواع میوه در گلخانه با هدف افزایش عملکرد، افزایش بهره‌وری نهاده‌ها، پیشگیری از انواع نابسامانی‌ها و یا تولید میوه خارج از فصل توجیه پذیر است.

افزایش ضریب امنیت سلامت غذایی، ارتقاء بهره‌وری، صرفه جویی در مصرف آب و افزایش صادرات از اهداف توسعه گلخانه‌ها است و گیلان در این خصوص وضعیت رو به رشدی دارد.

افزایش کشت آناناس گلخانه‌ای در گیلان

منوچهر پارسافر در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه از توسعه همه محصولاتی که قابلیت کشت در استان گیلان را دارند حمایت می‌کنیم، گفت: البته به کشت و توسعه محصولاتی نظیر تولید موز در گیلان هیچ برنامه‌ای نداریم اما کشت آناناس در شرایط گلخانه‌های گیلان انجام می‌شود.

وی افزود: گلخانه محیطی کنترل شده برای تولید محصولات کشاورزی است و اخیرا تولید میوه های باغی هم به روش گلخانه‌ای در گیلان رو به افزایش است.

برنامه‌ریزی برای تولید لیموترش گلخانه‌ای در گیلان

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: برای تولید بلوبری گلخانه‌ای و دیگر رزبری ها در گیلان کارهایی خوبی انجام شده است و برای تولید لیموترش گلخانه ای در گیلان اگر متقاضی وجود داشته باشد، حمایت های لازم انجام خواهد شد.

پارسافر با بیان اینکه گلخانه‌ها در همه شهرستانهای گیلان پراکنده هستند، افزود: صومعه سرا دارای مجتمع گلخانه‌ای است و  گلخانه‌های جدیدی نیز در شهرستانهای سیاهکل انزلی، رودسر و شفت در حال ساخت است و امید می‌رود به زودی برخی این گلخانه‌های در دست ساخت به بهره‌برداری برسند.    

افزایش صادارت میوه‌های گلخانه‌ای گیلان دستاورد ارتقای کمی و کیفی میوه‌های گلخانه‌ای

وی خاطرنشان کرد: با مدیریت درست می‌توان تولید میوه‌های گلخانه‌ای را از نظر کمی و کیفی ارتقا داد و به این ترتیب شاهد افزایش محصولات کشاورزی صادارتی گلخانه ای نیز خواهیم بود.

انتهای پیام