ایسنا/گیلان یک پژوهشگر تاریخ معاصر، گفت: میرزا کوچک و یاران جنگل با استفاده از ابزارهای ساده جنگی با دشمن مقابله کردند و لذا معرفی میرزا کوچک به عنوان قهرمان ملی تولید امنیت می کند، زیرا برای تولید قدرت و امنیت نیاز به هویت سازی داریم.

علیرضا زادبر در نشست تخصصی بازخوانی نهضت جنگل در جنگ روایت ها که با حضور اصحاب رسانه و دانشجویان بسیجی برگزار شد، با تاکید بر لزوم معرفی دقیق و کامل ابعاد شخصیتی میرزا کوچک جنگلی به نسل جوان و نوجوان، اظهار کرد: انقلاب اسلامی به آشنایی بیشتر مردم با میرزا کمک کرده، اما نهادهای فرهنگی آنگونه که باید به شناخت این شخصیت قهرمان بپرداختند.

وی از میرزا کوچک به عنوان یک الگوی کامل و واقعی یاد کرد و افزود: متاسفانه نسل جوان ما با قهرمانان واقعی خود همچون میرزا آشنا نیستند و قهرمانان هالیوودی را دنبال می کنند.

این پژوهشگر تاریخ معاصر، با بیان اینکه بزرگداشت قهرمانان ملی نباید محدود به زمان و مکان خاص شود، گفت: برگزاری مراسم بزرگداشت میرزا کوچک باید مردمی باشد و مردم باید بدانند که میرزا که بود و چه کرد تا در ایستادگی در مقابل ظلم و ستم با او همزاد پنداری داشته باشند.

زادبر، نسل جدید را نیازمند روش های جدید و نو برای معرفی شخصیت های ملی و مذهبی دانست؛ نه روش های قدیمی و اضافه کرد: برای پیروزی در جنگ روایت ها باید از ابزار به روز استفاده کنیم. متاسفانه در ایام سالگرد شهادت میرزا شاهد شبهه افکنی و سم پاشی دشمنان علیه نهضت جنگل در قالب جنگ روایت ها هستیم و عملکرد ما در مقابل این جنگ روانی ضعیف است.

وی اقتدار کشور را تنها در امکانات و تجهیزات نظامی ندانست و یادآور شد: مولفه های تاریخی و فرهنگی به ویژه قهرمانان و شخصیت های اسطوره ها بسیار به خودباوری و ایجاد قدرت نرم کمک می کند.

این پژوهشگر تاریخ معاصر، یکی از اهداف نهضت میرزا کوچک را مقابله با تجاوز روس ها به ایران و گیلان دانست و بیان کرد: میرزا کوچک و یاران جنگل با استفاده از ابزارهای ساده جنگی با دشمن مقابله کردند و لذا معرفی میرزا کوچک به عنوان قهرمان ملی تولید امنیت می کند، زیرا برای تولید قدرت و امنیت نیاز به هویت سازی داریم.

وی تبدیل قهرمان و ضد قهرمان را یکی از ترفندهای دشمن برای از بین بردن هویت سازی نهضت جنگل و میرزا کوچک دانست و گفت: در جنگ روایت ها شاهد چسباندن اتهامات دروغین به میرزا و نهضت او هستیم که با سردمداری استعمار در حال انجام است که هم در زمان حیات میرزا و هم بعد از شهادتش تا به امروز ادامه دارد.

زادبر، با اشاره به خطر نفوذی ها در بین نیروهای میرزا، عنوان کرد: میرزا کوچک به دنبال نجات کشور از استبداد و استعمار بود و حتی در دوران قحطی به تهران کمک فرستاد، اما نسل جوان و نوجوان ما این مطالب را درباره میرزا نمی دانند، زیرا گرفتار جنگ روایت ها هستیم.

وی با بیان اینکه هیچ شکی در وطن پرستی و دین مداری میرزا وجود ندارد، خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب از نهضت جنگل به عنوان یک حرکت دینی و انقلابی یاد کردند و لذا تجزیه طلب بودن میرزا از جمله شبهات مطرح شده در جنگ روایت هاست و دشمن با استفاده از فضای مجازی درصدد منحرف کردن جامعه از این قهرمان ملی است.

انتهای پیام