رشت- ایرنا- استاندار گیلان با اشاره به نهضت ملی مسکن در کشور گفت :سهم استان از این طرح ۲۸ هزار واحد در سال است .

 اسدالله عباسی غروب یکشنبه در جلسه شورای مسکن استان با اعلام این که  درحال حاضر  حدود ۶ هزار واحد آماده  شده است ، اظهار داشت: در نقاطی کارهایی شروع شده که نیمه‌تمام است که در مجموع باید حدود ۱۱ هزار واحد مسکن تا پایان اسفند تکمیل شود.

وی اولویت ساخت را برای  بخش‌های مربوط به محرومان و بهزیستی  عنوان و با تاکید بر ضرورت توجه به زیرساخت ها خاطرنشان کرد:  هر جایی که مسکن احداث می‌شود باید قبل از آن به زیرساخت‌های آن توجه شود.

وی تاکید کرد : باید پیش بینی های لازم برای عدم تکرار ضعف‌های  مسکن مهر در نهضت ملی مسکن  انجام شود.

استاندار گیلان با اشاره به محدودیت زمین در استان گفت : با وجود محدودیت زمین، نباید در هر جایی  مثل حاشیه رودخانه ها  سرمایه‌گذاری کرد و زمین باید دارای ارزش باشد که پس از ساخت  تهدیدها و نگرانی هایی برای آن وجود نداشته باشد.

وی با تاکید بر ضرورت سرعت بخشی در اجرای طرح نهضت ملی مسکن و عدم توقف آن گفت: برای تامین مصالح همچون میلگرد و سیمان هماهنگی های لازم با صمت انجام شود  و در زمینه مصالح مورد نیاز  نباید صادراتی  انجام شود ؛ ضمن اینکه سرعت منطقی برای کار وجود داشته باشد.

عباسی با اشاره به اینکه نیمه دوم سال به دلیل بارندگی ها و شرایط جوی ممکن است در ساخت مسکن مشکلاتی وجود داشته باشد ،تصریح کرد: قبل از اینکه به مانع برسیم باید به سرعت کارها انجام شود.

وی هماهنگی بین بنیاد مسکن و راه و شهرسازی را برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن مهم دانست و گفت: دستگاه‌ها نباید ناهماهنگ باشند و اگر مشکلی به وجود آید دستگاهی که نا هماهنگ باشد تاوانش را باید پس بدهد.

استاندار گیلان همچنین بر توازن و توزیع عادلانه  احداث مسکن در شهرها تاکید و با اشاره به اعلام آمادگی بخش خصوصی برای اجرای  طرح نهضت ملی مسکن تصریح کرد:  باید از بخش خصوصی بهره لازم گرفته شود و مشکلات و موانع را در این مسیر برطرف کنید.

وی همچنین خاطرنشان کرد : در مناطقی که برای نهضت ملی مسکن در نظر گرفته می‌شود،  باید بخش تجاری و آموزشی هم در نظر گرفته شود.

عباسی یکی از مشکلات را  مستثنیات خواند و گفت: رئیس جمهوری دستور داد تا مستثنیات را مشخص کنیم و دستگاه‌ها باید این مشکل را رفع کنند.

  وی با اشاره به عزم جدی دولت برای رفع مشکلات در بخش های مختلف همچون  پسماند و تالاب  گفت : در بخش مسکن هم ۲۸ هزار  واحد مسکن باید احداث شود اما  تهدیدها یی هم در این زمینه وجود دارد .

استاندار گیلان با بیان اینکه اولویت ویلاسازی و تغییر کاربری باعث خروج روستاییان شده است،گفت :در این ارتباط نگرانی دارم و اجازه نمی دهم که از این طرح برای تغییر کاربری استفاده شود

وی گفت: این طرح نهضت ملی مسکن برای ساکنان گیلانی یا فرزندان گیلانی که قصد بازگشت برای سکونت  دارند، پیش بینی شده است  و  نه برای اشخاصی  که مدتی از سال را قصد دارند ، در ویلاهای شان اقامت کنند.

 استاندار گیلان تاکید کرد: ما نباید فضا را برای غیربومی ها باز بگذاریم و  برای ساکنان گیلان عرصه را تنگ کنیم .

وی تاکید کرد که  من به این موضوع حساسیت دارم و کاربری ها نباید از دست شما خارج شود  و اتفاقی که اخیرا افتاده بود نباید دوباره تکرار شود.

 نماینده عالی دولت در گیلان خاطر نشان کرد:  به صورت غیر محسوس بر عملکرد همه دستگاه‌ها در تمامی شهرستانها نظارت می کنم.

گیلان با ۲ و نیم میلیون نفر جمعیت از استان‌های گردشگری و تجاری کشور است.