رشت – ایرنا- معاون مسکن و بازآفرینی اداره کل راه و شهرسازی گیلان با اشاره به تمدید ثبت نام نهضت ملی مسکن تا پانزدهم آذر ماه جاری گفت: تا کنون حدود ۴۰ هزار نفر برای ۱۹ شهر در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند.

حسین کشاورز چهارشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:  در حال حاضر ساخت ۲۸ هزار واحد مسکونی در استان پیش بینی شده که قرار است زمین های مورد نیاز از این طرح از دستگاههای ذیربط  همچون منابع طبیعی و جهاد کشاورزی تامین شود .

وی با بیان اینکه شرایط ثبت‌نام در نهضت ملی مسکن در سراسر کشور یکسان است، اظهار داشت: بعد از بررسی متقاضیان و شناسایی افراد واجد شرایط، پرونده ای برای این افراد تشکیل و با تکمیل فرایند ثبت نام افتتاح حساب برای انها صورت می گیرد.

معاون مسکن و بازآفرینی اداره کل راه و شهرسازی گیلان اظهار داشت: واجدان شرایطی که در طرح اقدام ملی مسکن قادر به ثبت نام نشدند نیز می توانند در این طرح ثبت نام کنند.

بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی در طرح نهضت ملی مسکن تسهیلات برای کلانشهرها ۳۵۰ میلیون تومان و برای مابقی شهرها ۳۰۰ میلیون تومان پیش بینی شده است. علاوه بر این در روستاها بنیاد مسکن متولی است که برای روستاها نیز ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات درنظر گرفته شده است.

ثبت‌نام نهضت ملی مسکن یک ماه پس از ابلاغ قانون جهش تولید توسط رئیس‌جمهوری از ۲۸ مهرماه آغاز شد که تا ۱۵ آذرماه ادامه دارد. ابتدا قرار بود ثبت‌نام طی یک ماه انجام شود که با موافقت وزارت راه، این زمان تا ۱۵ آذرماه تمدید شد.

نهضت ملی مسکن یکی از سیاست‌های کلان دولت سیزدهم در حوزه مسکن است که بر اساس این سیاست، احداث ۴ میلیون واحد مسکونی طی ۴ سال در برنامه دولت قرار گرفته است. متقاضیان واقعی مسکن می‌توانند با داشتن چهار شرط تاهل و سرپرست خانوار بودن، حداقل سابقه ۵ سال سکونت در شهر مورد تقاضا، فاقد مالکیت خصوصی و  نیز عدم استفاده از امکانات دولتی از ابتدای پیروزی انقلاب در حوزه مسکن، نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

بر اساس این قانون، معلولان جسمی و حرکتی با ۲۰ سال سن، می‌توانند در قانون جهش تولید مسکن (نهضت ملی مسکن) مشارکت داشته باشند. البته قانون برای سرپرستان خانوار، محدودیت سنی قائل نشده است چرا که این افراد سرپرست خانوار تعریف می‌شوند و برای قانونگذار متاهل یا سرپرست خانوار بودن ملاک است. بنابراین زنان و مردان سرپرست خانوار که به دلیل متارکه به صورت مجردی زندگی می‌کنند و سرپرست فرزندان خود هستند، خانوار محسوب شده و بدون ملاک سن می‌توانند ثبت‌نام کنند.

بر اساس مصوبه تازه شورای‌عالی مسکن، مردان مجرد بالای ۴۵ سال سن و بیماران خاص با تاییدیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امکان ثبت‌نام در نهضت ملی مسکن را دارند.

سامانه ثمن به نشانی saman.mrud.ir یک ماه بعد از ابلاغ قانون جهش تولید مسکن توسط رئیس‌جمهور و از ۲۸ مهرماه برای ثبت‌نام و پایش متقاضیان واقعی مسکن آغاز به کار کرد و متقاضیان می توانند حداکثر تا ۱۵ آذرماه با داشتن چهار شرط عنوان شده نسبت به تقاضای خود برای مسکن اقدام کنند.