آستارا – ایرنا – مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان گفت: تفکیک زباله از مبدا در روستاهای این استان با همکاری دهیاران و بخشداران آغاز شده است و امیدواریم مردم در قالب این طرح مشارکت کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا یاور پیراعلایی عصر دوشنبه در جمع دهیاران آستارا در فرمانداری این شهرستان اظهار داشت: پیرو دستور و پیگیری‌های استاندار گیلان، برگزاری جلسات آموزشی پسماند برنامه ‌ریزی شده است.

وی گفت: سال گذشته مدیریت پسماند روستایی برای اولین بار و به صورت الگویی در شهرستان رشت انجام شد و نتیجه هم گرفتیم و سازمان شهرداری‌ ها و دهیاری‌ ها طرح ما را به عنوان الگوی کشوری تایید کرد و طرح برای اجرا به سراسر کشور ارسال شد.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان ادامه داد: آموزش دهیاران به منظور مدیریت پسماند روستایی در استان گیلان آغاز شده است و کلاس‌های آموزشی به صورت تخصصی و با بهره‌گیری از اساتید مجرب در حال برگزاری است.

پیراعلایی گفت: بحث تفکیک از مبدا از موضوعات اصلی در مدیریت پسماند است و امیدواریم با کمک فرمانداران، بخشداران، دهیاران و همکاری مردم نتایج خوبی در مدیریت پسماند به دست بیاید.

پیرعلایی تاکید کرد: انتظار از دهیاران این است که آموزش‌ های فرا گرفته‌ شده را در مساجد و سایر مکان‌ ها به مردم ارائه و انتقال دهند.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان افزود: پسماند یکی از مشکلات اساسی استان گیلان است و رسانه ‌ها در راستای آموزش مردم در حوزه مدیریت پسماند مشارکت داشته و این روند باید تداوم داشته باشد.

پیراعلایی خاطرنشان‌کرد: کلیپ های آموزشی با موضوع مدیریت پسماند و تفکیک زباله از مبدا تهیه شده که از صدا و سیما پخش می‌شود. 

وی افزود: شهرستان های گردشگرپذیر نظیر آستارا نیازمند نگاه ویژه در حوزه مدیریت پسماند است و برخی از روستاها به دلیل قرارگرفتن در نوار ساحلی از معضل پسماند رنج می برند و این امر در صورت عدم مدیریت آسیب های جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب گیلان و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده و میانگین تولید روزانه زباله در آن، ۱۲۰ تن است و در نزدیکی ساحل خزر دفن می شود