آستارا – ایرنا – نماینده اداره کل گمرک آستارا گفت: امسال برای کشف و توقیف کالاهای قاچاق در حوزه صادرات و واردات، ۵۳ فقره پرونده تشکیل شده و ارزش کالاهای مکشوفه ۱۴۰ میلیارد تومان بوده‌است.

به گزارش خبرنگار ایرنا فرهاد صفری روز یکشنبه در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در فرمانداری آستارا اظهار کرد: از ابتدای سال تاکنون۵۳ فقره پرونده کالای مکشوفه و ممنوعه در اداره کل گمرک این شهرستان تشکیل شد که شامل ۲۸ دستگاه خودرو سبک و سنگین عبور موقت، ۱۶۰ بطری مشروبات الکلی، پارچه قاچاق و نظایر آن بوده است.

وی ادامه داد: پرونده ها برای بررسی های حقوقی و تعیین جزا به اداره های تعزیرات حکومتی و دادگستری آستارا ارجاع شده است و مجرمان و متخلفان اقتصادی به جزای اعمال خود خواهند رسید.

نماینده اداره کل گمرک آستارا به مرتفع شدن برخی مشکلات و موانع در کنترل و نظارت بر کالاهای صادراتی و وارداتی خبر داد و افزود: از همه امکانات نظیر دستگاه های ایکس ری (کاوش الکترونیکی کالا) و سگ های موادیاب برای کنترل و نظارت بر کالاهای صادراتی، وارداتی و ترانزیتی استفاده می کنیم و در حوزه مقابله با قاچاق کالا سهل انگاری صورت نمی گیرد.

در این جلسه سعید میرقربانی سرپرست فرمانداری آستارا نیز بر توسعه زیرساخت ها و امکانات نظارتی در مرزها و مقابله بی امان با عوامل قاچاق تاکید کرد و همکاری مضاعف دستگاه های مرتبط را در این راستا خواستار شد.

بندر مرزی آستارا با ۹۱ هزار نفر در منتهی الیه غرب استان گیلان، حاشیه دریای خزر، مرز جمهوری آذربایجان و همسایگی استان اردبیل واقع شده و با سه مرز زمینی، دریایی و ریلی از مبادی مهم تجارت و ترانزیت خارجی است.