رشت _ ایرنا _ براساس تازه‌ترین ارزیابی نرم افزار ماسک که بامداد امروز شنبه اعلام شد، با آبی شدن وضعیت کرونایی ۹ شهرستان گیلان شمار مناطق استان با این رنگ بندی کم خطر به ۱۲ شهرستان رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، طبق ارزیابی نرم افزار ماسک تعداد شهرستان های آبی کرونایی گیلان از سه شهرستان به عدد ١٢ رسیده است و هم اکنون علاوه بر املش، سیاهکل و شفت که پیش از این آبی بودند، لنگرود، لاهیجان، آستانه اشرفیه، رشت، خمام، بندرانزلی، فومن، رضوانشهر و تالش نیز در نفشه جدید کرونایی گیلان به رنگ آبی درآمدند.

رنگ نارنجی نیز در نقشه کرونایی گیلان حذف شد و رودبار تنها شهرستان نارنجی استان به زرد تبدیل گردید، بنابراین در نقشه جدید کرونایی رودبار، رودسر، صومعه سرا، ماسال و آستارا زرد هستند.

ویروس کرونا که از اوایل تیرماه در موج پنجم نسبت به خیزهای دیگر مبتلایان بیشتری را راهی بیمارستان کرد بعد از ۲ ماه جدال از اوایل شهریور ماه تاکنون روند کاهشی را طی می کند اما با گذشت نزدیک سه ماه هنوز به آخرین آمار موج چهارم نرسیده است.

آمار بیماران بستری مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های گیلان در موج پنجم “از زیر ۲۰۰ نفر” به حدود ۲ هزار و ۱۰۰ نفر رسیده بود اما بعد از گذشت نزدیک به سه ماه با کاهش بیش از ۸۷ درصدی اکنون به ٢٧٩ نفر رسیده است.

شمار بیماران روزانه مبتلا به ویروس کرونا در گیلان نیز در موج پنجم نسبت به روزهای اخیر، بیش از ۸۴ درصد کاهش یافته به طوری که در ۲۴ ساعت گذشته ۵۳ بیمار جدید مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستانهای استان بستری شدند.

به گفته کارشناسان بهداشتی گیلان اگر چه آمار بستری مبتلایان به کرونا در بیمارستان های استان کاهش یافته اما تداوم آن به رفتار مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی پیشگیری از انتشار و ابتلا به ویروس کرونا بستگی دارد.

رعایت دستورالعمل های پیشگیری از انتشار ویروس کرونا شامل استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، پرهیز از مسافرت و دورهمی در کنار واکسیناسیون، راه قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا و پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید ١٩ است. 

گیلان با ٢ و نیم میلیون نفر جمعیت از نخستین استانهای درگیر شیوع ویروس کرونا در کشور بود