رشت – ایرنا – معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گیلان اعلام کرد: بیشترین سهم تسهیلات مشاغل خانگی نصیب هنرمندان صنایع دستی شده است و این موضوع بیانگر لزوم اهمیت حمایت از این قشر و تأثیر این بخش بر ایجاد اشتغال مؤثر و پایدار است.

فرزاد رشیدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از میان چهار نهاد حمایتی در حوزه مشاغل خانگی، صنایع دستی با ۳۵۰ میلیون تومان تسهیلات طی نیمه نخست امسال بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. 

وی ادامه داد: ۲۰۵ نفر از هنرمندان و صنعتگران صنایع‌دستی استان گیلان برای بهره‌مندی از سهمیه تسهیلات مشاغل خانگی این اداره‌کل به مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی گیلان گفت: با توجه به مصائب ناشی از شیوع کرونا و تعطیلی نمایشگاه‌ها و لزوم حمایت از هنرمندان شاغل در حوزه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی به ویژه در حوزه مشاغل خانگی و بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی در دستورکار این اداره‌کل قرار گرفت.

رشیدی اظهار داشت: خسارت ناشی از کرونا طی ۶ ماهه نخست امسال به حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی گیلان ۳۸۲ میلیارد تومان برآورد شده است که بخشی از این آمار کارگاهی و بخشی مربوط به هنرمندانی است که پروانه انفرادی دارند.

بالغ بر ۲۴ هزار هنرمند صنایع دستی در بیش از ۸۰ رشته در گیلان فعالیت می‌کنند و ۶۴ محصول از اقلام صنایع دستی گیلان نشان مرغوبیت و شش کالا نشان یونسکو دریافت کرده‌ اند؛ این محصولات شامل رشتی دوزی، لباس محلی، چادرشب بافی، خراطی، چوب تراشی، گره چینی، نازک کاری، منبت و معرق چوب، حصیربافی، بامبوبافی، مرواربافی، سفالگری، کاشی معرق، مینای خانه بندی، چلنگری، قلمزنی، گلیم بافی، جاجیم بافی، شال بافی، نمد مالی، جوراب بافی، عروسک بافی و قلاب بافی از هنرهای سنتی و صنایع دستی گیلان است.