رشت _ ایرنا_ بر اساس تازه ترین ارزیابی نرم افزار ماسک اعلام شده در عصر امروز جمعه شهرستان های آبی استان گیلان در نقشه کرونایی کاهش یافت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بر اساس ارزیابی نرم افزار ماسک شهرستان های املش، سیاهکل و شفت در نقشه کرونایی استان گیلان آبی هستند این در حالی است که در ارزیابی جمعه گذشته شهرستان ماسال نیز آبی بود اما تنها پس از یک هفته اکنون به وضعیت زرد تغییر رنگ داد، به این ترتیب شهرستان های آبی گیلان طی هفت روز کاهش یافت.

جز تغییر رنگ ماسال بقیه شهرستان های استان گیلان در همان رنگ بندی کرونایی اعلام شده جمعه گذشته باقی مانده و تغییری نداشته اند.

بر این اساس هم اکنون شهرستان های رودسر، لنگرود، لاهیجان، آستانه اشرفیه، رشت، خمام، فومن، صومعه سرا، بندرانزلی، رضوانشهر، تالش، آستارا و ماسال در نقشه کرونایی استان گیلان زرد هستند.

رودبار نیز در نقشه کرونایی تنها شهرستان نارنجی استان گیلان است که بعد از چند هفته با تغییر رنگ زرد به نارنجی نتوانست به وضعیت قبل برگردد.

طی موج پنجم کرونا که تعداد بیماران کووید ١٩ بستری در بیمارستان های استان گیلان به نزدیک ٢ هزار و ١٠٠ نفر رسیده بودند، از اوایل شهریور ماه روند نزولی پیدا کرد.

بر اساس آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی گیلان هم اکنون ٢٧٣ بیمار مبتلا به کووید ١٩ در بیمارستان های استان بستری هستند.

اگر چه شهرستان های گیلان از اواخر شهریور با نزولی شدن آمار مبتلایان به کرونا از وضعیت قرمز خارج و به رنگ های نارنجی و زرد تغییر یافت اما در این مدت تغییر رنگ های شهرستان های استان با افت و خیزهایی همراه بود و شهرستان های آبی به زرد و شهرستان های زرد به نارنجی تغییر رنگ دادند.

کارشنان بهداشتی استان گیلان می گویند تغییر رنگ شهرستان ها و آمار مبتلایان به رفتار همه افراد در رعایت پروتکل های بهداشتی پیشگیری از انتشار ویروس کرونا بستگی دارد و هر چه توصیه ها دقیق تر مراعات شود زودتر به شهرستان های آبی دست می یابیم.

رعایت دستورالعمل های پیشگیری از انتشار ویروس کرونا شامل استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، پرهیز از مسافرت و دورهمی در کنار واکسیناسیون، راه قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا و پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید ١٩ است. 

گیلان با ٢ و نیم میلیون نفر جمعیت از نخستین استانهای درگیر شیوع ویروس کرونا در کشور بود.