رشت – ایرنا – سرپرست بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان گفت: از ۱۷ هزار ثبت نام کننده طرح اقدام ملی مسکن در استان صلاحیت یکهزار و۴۶۷ نفر تأیید نهایی شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن گیلان؛ جعفر برزگر عصر دوشنبه در بازدید از طرح اقدام ملی مسکن شهر رشت با اشاره به اینکه عملیات اجرایی این طرح در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت زیر نظر بنیاد مسکن ساخته می‌شود، اظهار داشت: بیش از ۱۷ هزار نفر در سامانه طرح اقدام ملی مسکن ثبت‌نام کردند که از این تعداد چهارهزار و۳۳ نفر تایید فرم‌های سه‌گانه (عدم استفاده از تسهیلات زمین و مسکن دولتی و یارانه‌ای، عدم مالکیت خصوصی و تاهل) را کسب کردند و یکهزار و ۴۶۷ نفر نیز تایید نهایی شدند.

وی با بیان اینکه اجرای طرح اقدام ملی و تولید مسکن در سه دسته تقسیم بندی می‌شوند، افزود: در طرح نخست، “گروه ساخت” زمین مشاعی در اختیار متقاضیان قرار داده می‌شود و آن‌ها با دریافت تسهیلات واحدهای خود را زیر نظر بنیاد احداث می‌کنند.

سرپرست بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان ادامه داد: دسته دوم همه مراحل عملیات ساخت و نظارت ساخت آن بر عهده بنیاد می باشد که تاکنون یک طرح ۶۲۴ واحدی در شهر رشت و یک طرح ۶۰ واحدی در شهر بندرانزلی برای آن تعریف شده است و عملیات اجرایی آن نیز در قالب تهیه و اجرای نقشه، تجهیز کارگاه پی‌کنی و پی‌سازی در حال انجام است.

برزگر اضافه کرد: دسته سوم توسط انبوه سازان اجرا می‌شود و با انجام فراخوان و برگزاری مناقصه پس از انجام امور قانونی برای ساخت و استفاده حداکثری از ظرفیت تولید کنندگان مسکن به جامعه هدف در ماه های آینده انجام می‌شود. 

وی افزود: تاکنون ۵۶ قطعه زمین در ۱۰ شهر (کیاشهر-لنگرود- صومعه سرا-رودسر-بندر انزلی-رشت-شفت-ماسال-سیاهکل-مرجقل) تحویل شده است.

برزگر گفت: در همین راستا،  بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان نسبت تهیه نقشه ها ی معماری پروژه های طرح اقدام ملی مسکن به تعداد یکهزار و ۵۷۴ واحد در شهرهای تعریف شده و اخذ تاییدات مربوطه از مراجع ذیربط و دریافت پیش پروانه های ساختمانی اقدام نموده است.

وی با اشاره به پروژه ۶۲۴ واحدی طرح اقدام ملی مسکن در شهر رشت افزود : این پروژه در زمینی به متراژ  ۹۴ هزار و۴۱۸  مترمربع در ۱۴ بلوک به مساحت زیر بنای۸۹ هزار  مترمربع در حال ساخت می باشد. تاکنون نیز عملیات خاک‌برداری، پی‌کنی، تحکیم بستر، اجرای میکروپایل، اجرای فونداسیون بلوک ها انجام شده است.

 سرپرست بنیاد مسکن گیلان در خصوص پروژه های گروه ساخت نیز گفت: انجام فرآیند قرعه کشی متقاضیان دارای واریز وجه اولیه (۴۰۰ میلیون ریال) در شهرستان های لنگرود (۴۸واحد) ، رودسر (۴۸ واحد) و بندر انزلی (۵۶ واحد) انجام و سرگروه ها مشخص شدند.

طرح اقدام ملی مسکن به منظور احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در سراسر کشور کلید خورد  که مقرر شد در این طرح ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران در بافت های فرسوده و ناکارآمد و ۱۰۰ هزار واحد توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر احداث می‌شود.