رشت – ایرنا – رقابت های ووشو قهرمانی بسیجیان گیلان جام سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، با کسب مقام نخست توسط تیم صومعه سرا پایان یافت.

در پایان این رقابت ها، تیم صومعه سرا با کسب ۱۵ مدال طلا، هشت نقره و ۹ مدال برنز ، مقام اول و عنوان قهرمانی مسابقات ووشو قهرمانی بسیجیان استان گیلان جام سردار شهید قاسم سلیمانی را به خود اختصاص داد.

همچنین تیم ووشو آستانه اشرفیه در مکان دوم این مسابقات قرار گرفت و تیم لاهیجان نیز رتبه سوم رقابت های ووشو قهرمانی بسیجیان گیلان را تصاحب کرد.

در این دوره از مسابقات یکروزه، بیش از ۱۳۰ ووشوکار از شهرستان های آستارا، تالش ، رودسر، رودبار، لنگرود، صومعه سرا، آستانه اشرفیه ، لاهیجان ، رشت ، رضوانشهر و ماسال حضور داشتند.

ووشوکاران شرکت کننده در این دوره از رقابت ها ، در سالن ورزشی هشت دی سپاه قدس گیلان در رشت، در چهار رده سنی نونهالان ، نوجوانان ، جوانان و بزرگسالان و در دو بخش تالو (اجرای فرم) و ساندا (مبارزه) با هم به رقابت پرداختند.

در پایان از سوی مسئولان برگزاری این دوره از رقابت ها، به تیمهای برتر حکم و جام قهرمانی و همچنین به نفرات برتر رده های سنی مختلف، مدال و حکم قهرمانی اهدا شد.

ووشو، به عنوان یکی از گسترده‌ترین رشته‌های رزمی شناخته می‌شود. ووشو به معنای هنر جنگیدن یا هنر رزم و مهارت می‌باشد. مسابقات ووشو مدرن در دو بخش ساندا (بخش مبارزه که در گذشته سانشو نام داشت) و تالو (بخش اجرای فرم) برگزار می‌شود. در مسابقات ووشو، سنتی برگزار می‌شود که در آن بیشتر به انجام حرکات رکوردی مانند شکستن اجسام سخت و فرم‌های باسلاح و بی‌سلاح می‌پردازند. قدمت ووشو در کشور چین به زمان‌های بسیار دور و در حدود ۱۵۰۰ الی ۲۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد. درمان بیماری‌ها و طول عمر و تعلیم مهارت‌های نظامی به افراد جامعه، حرکاتی ابداع گردید که گسترش آن در طول دوره‌های مختلف به ورزش ووشو بدل شده‌است. پس از انقلاب کمونیستی چین در ۱۹۴۹ این ورزش تحول یافت و دولت چین کلاس‌های آموزشی، کمربند و فنون جدید را به این ورزش رزمی اضافه کرد و نام هنرهای رزمی چینی را به ووشو تغییر داد. ووشو امروزه یک ورزش بین‌المللی است که زیر نظر فدراسیون بین‌المللی ووشوinternational wushu federation اداره می‌شود. مسابقات قهرمانی جهان این رشته از سال ۱۹۹۱ هر دو سال یک بار برگزار می‌شود و همچنین از ۱۹۹۰ در برنامهٔ بازی‌های آسیایی قرار گرفته‌است.