رشت- ایرنا- سرپرست اداره پیش‌بینی و هشدار اداره کل هواشناسی گیلان گفت: از روز چهارشنبه هفته گذشته تاکنون میزان بارش باران در برخی نقاط استان به بیش از ۸۴ میلیمتر رسیده است.

شبنم هادی نژاد روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طی این مدت بالارود سیاهکل با  ۸۴.۵ میلیمتر بارندگی بیشترین میزان بارش را ثبت کرد. علاوه بر این میزان بارندگی در تازه آباد رضوانشهر ۷۸ میلیمتر ، سیاهمزگی ۶۹ میلیمتر، صومعه‌سرا ۵۸.۲ میلیمتر و رشت نیز ۵۶.۳ میلیمتر ثبت شده است.

وی با بیان اینکه از ظهر امروز جمعه شدت بارش ها در استان کم می‌شود ، گفت: مردم ممکن است تا فردا شنبه بارش باران را به صورت پراکنده و خفیف در برخی نقاط استان شاهد باشند

سرپرست اداره پیش‌بینی هواشناسی گیلان اظهار داشت: سامانه ناپایدار جوی از فردا شنبه بتدریج از استان گیلان خارج می شود و برای روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه آسمان استان غالباً آفتابی و در برخی ساعات نیمه ابری خواهد بود.

هادی نژاد یادآور شد: برای روزهای آغازین هفته به دلیل صاف شدن آسمان ممکن است در برخی مناطق کوهستانی یخبندان صبحگاهی داشته باشیم.

وی اظهار داشت: پیش بینی می‌شود از عصر چهارشنبه هفته آینده سامانه بارشی دیگری با ورود به گیلان تا پایان هفته استان را درگیر کند.

 سرپرست اداره پیش‌بینی هواشناسی گیلان با اشاره به وزش تند باد در ارتفاعات جیرنده گفت: روز گذشته وزش باد در ارتفاعات جیرنده بین ۷۰ تا ۹۰ کیلومتر رسید.

اقلیم‌سرزمین‌ گیلان به‌ آب‌ و هوای‌ معتدل‌ خزری‌ معروف‌ است‌ .کوهستان‌ تالش‌با جهت‌ شمالی‌، جنوبی‌ و کوهستان‌ البرز با امتداد غربی‌ – شرقی‌، مانند سدی‌ از عبور بخار آب‌ دریای‌ خزر و بادهای ‌مرطوب‌ شمال‌ غربی‌ به‌ داخل‌ ایران‌ جلوگیری‌ می‌کند و به‌ علّت‌ ارتفاع‌ زیاد موجب‌ بارندگی‌های‌فراوان‌ در استان گیلان‌ می‌شود.

گیلان با میانگین یکهزار و ۲۰۰ میلی متر بارندگی سالیانه، از پرباران ترین استان های کشور است.