ایسنا/گیلان رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: ۳۲ میلیون تن واردات، صادرات و ترانزیت محصولات در ۱۰۲ پست قرنطینه می‌شوند که ایستگاه آستارا، کلیدی‌ترین آنان است.

کیخسرو چنگلوایی در دیدار با استاندار گیلان، به ظرفیت‌های این استان به عنوان قطب تولیدات کشاورزی و اثرگذاری در اقتصاد و معیشت ملی اشاره کرد و گفت: ۳۲ میلیون تن واردات، صادرات و ترانزیت محصولات در ۱۰۲ پست قرنطینه می‌شوند که ایستگاه آستارا، کلیدی‌ترین آنان است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به اینکه ۱۴ درصد کل صادرات کشاورزی کشور معادل ۷۰۰ هزار تن در سال از مرز آستارا عبور می‌کند، افزود: با اقدامات زیرساختی می‌توان حجم مبادلات را به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن افزایش داد.

اسدالله عباسی، استاندار گیلان نیز، به روند واگذاری‌ها در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی اشاره و اظهار کرد: واگذاری شماری از فعالیت‌ها به بخش خصوصی منجر شد تا برخی افراد فاقد اهلیت آسیب‌هایی را به بخش‌های مختلف وارد کنند.

وی با تاکید بر اینکه بسیاری از بخش‌های کنترلی و نظارتی قابل واگذاری به بخش خصوصی نیست، گفت: باید نظارت و پایش محصولات تولیدی کشاورزی در مسیر کیفی سازی صادرات تقویت شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه نباید عده‌ای سودجو با عرضه محصولات بی‌کیفیت اعتبار بازرگانان ایرانی را در عرصه صادرات خدشه‌دار کنند، تصریح کرد: در این مسیر باید از ظرفیت تاجران خوشنام و موفق برای صادرات محصولات کیفی به بازارهای هدف استفاده شود.

غلامرضا مرحبا، نماینده مردم شهرستان آستارا در مجلس شورای اسلامی نیز در پایان بر لزوم کنترل و نظارت بر تولیدات از مزرعه برای بهبود کیفیت تاکید کرد.

انتهای پیام