آستارا – ایرنا – مدیرکل گمرک آستارا اعلام کرد: مرزهای زمینی، دریایی و ریلی این شهرستان ظرفیت عبور ۳۰ میلیارد دلار کالا در سال را دارند و این امر با اتصال راه آهن آستارا به ریل رشت محقق خواهد شد.

کریم رسولی روز دوشنبه در آئین معارفه سرپرست اداره گمرک منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا در سالن کنفرانس اداره کل گمرک این شهرستان گفت: آستارا با داشتن سه مرز و گمرک شبانه روزی، ویترین گمرکات ایران است و با اتصال راه آهن و بارانداز به راه آهن رشت و فعال شدن کامل کریدور شمال – جنوب، گمرک این شهرستان در خاورمیانه پیشرو خواهد بود.

وی ادامه داد: گمرک آستارا از سال ۹۷ شبانه روزی شد اما با توجه به انجام ۳۰ رویه و خدمت گمرکی در این تشکیلات بزرگ، نیاز به توسعه اداری و تکمیل ساختار بود و از اینرو  شهریور امسال گمرک منطقه ویژه اقتصادی بندر فعال شد و امروز سرپرست آن معرفی می شود.

وی افزود: آستارا با توجه به داشتن ۲۰۰ کیلومتر فاصله با مرکز استان گیلان و با عنایت به قابلیت و استعداد مرزی ویژه، استحقاق داشتن اداره گمرک در راه آهن را نیز دارد و در آینده نزدیک شاهد ایجاد آن نیز خواهیم بود.

 رئیس اداره بندر و دریانوردی منطقه ویژه اقتصادی آستارا نیز در این آئین گفت: بندر آستارا قبل از سال ۸۸ به عنوان بندر شیلاتی فعالیت داشت اما امروز با توجه به اینکه نسبت به بنادر شمال ایران، ۳۰ مایل به بنادر کشورهای حوزه خزر نزدیک تر است، یکی از بنادر فعال محسوب می شود.

کیانوش امیری افزود: تخلیه و بارگیری کالا در بندر آستارا از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۱۶ درصد رشد داشته است و درکل در هفت ماه گذشته پهلوگیری کشتی ها در بندر آستارا ۲۵ درصد ، صادرات کالا از این بندر ۱۴.۳ درصد و صادرات کانتینری کالاها ۱۰۰ درصد رشد را نشان می دهد.

وی عنوان کرد: تردد نخستین کشتی در بندرآستارا به فروردین سال ۹۲ باز می گردد و این بندر چند منظوره با ۶۰ هکتار وسعت، نخستین بندر بخش خصوصی کشور و نزدیک ترین و مقرون به صرفه ترین مسیر تجارت و حمل و نقل کالا بین آسیا، آفریقا و اروپاست و برای تخلیه و بارگیری کشتی های ۲ هزار و ۵۰۰ تنی طراحی شده  و خواهرخواندگی این بندر و بندر آستاراخان روسیه زمینه‌ساز تحول در فعالیت‌ و تجارت دریایی و بندری است.

سعید میرقربانی سرپرست فرمانداری آستارا نیز در این برنامه با اشاره به تصویب منطقه ویژه اقتصادی بندر این شهرستان در هیئت دولت در سال ۸۳ و راه اندازی گمرک آن در شهریور امسال، ابراز امیدواری کرد با فعالیت اداره گمرک آن، در حوزه تجارت و ترانزیت خارجی جهش اقتصادی صورت گیرد.

در ادامه این جلسه، محمد مهران به عنوان سرپرست اداره گمرک منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا معرفی شد.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان، حاشیه دریای خزر و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده و از مبادی مهم تجارت و ترانزیت خارجی است.