آستارا – ایرنا – امام جمعه آستارا گفت: علمای تشیع و تسنن باید طلایه دار وحدت بین امت اسلامی باشند و برای تقویت وحدت و همدلی اشتراکات زیادی وجود دارد.

 حجت الاسلام کاظم حافظ نیا در خطبه های آئین عبادی سیاسی نمازجمعه در مصلی آستارا افزود: دین مشترک، قرآن، قبله مشترک و محبت به اهل بیت (ع) از جمله اشتراکات جدایی ناپذیر بین شیعه و سنی است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: صدور فتواهایی مبنی بر تقریب مذاهب، برپایی گفتمان های علمی با تکیه بر عقلانیت و پرهیز از جهالت از جمله مواردی است که با هدف تقویت وحدت بین علما باید عملی شوند.

وی با بیان این که با تدبیر و دوراندیشی امام (ره) در خصوص اختلاف روایت شیعه و سنی در باب سالروز ولادت رسول اسلام (ص)، هفته وحدت نامگذاری و عامل انسجام مسلمانان شد خاطرنشان کرد: باید هوشیار باشیم که دشمنان، وحدت مذاهب اسلامی را بر نمی تابند و با طرح های جدید و ابزار رسانه، قصد ضربه بر پیکره اسلام را دارند.

 حجت الاسلام  حافظ نیاادامه داد: خوشبختانه وحدت خوبی بین شیعه و سنی در شهرستان مرزی آستارا وجود دارد و برنامه های هفته وحدت با شکوه خاصی در مساجد برگزار می شود.

خطیب جمعه آستارا گفت: امروز آخرین خطبه نماز جمعه بنده در شهرستان آستاراست و از هفته آینده در شهرستان اسکو به عنوان امام جمعه در خدمت مردم استان آذربایجان شرقی خواهم بود و در طول حدود ۱۰ سال فعالیت در سنگر نمازجمعه شهرستان آستارا سعی کرده ام در راستای دفاع از آرمان های انقلاب با تکیه بر وحدت و همدلی گام بردارم.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده و حدود ۱۷ درصد جمعیت آن را اهل سنت تشکیل داده است.