ایسنا/گیلان معاون برنامه و بودجه گیلان گفت: درآمد پیش بینی شده برای گیلان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ معادل ۲۳۱۳ میلیارد تومان استان که جایگاه شانزدهم را از لحاظ کسب درآمد داریم و رشد ۲۷ درصدی را نشان می دهد.

شراره کاووسی در جمع خبرنگاران، به مقایسه بودجه سال ۹۹ نسبت به یک سال گذشته پرداخت و اظهار کرد: از محل قانون بودجه ۹۹ رقمی معادل ۹۴۱ میلیارد تومان به استان گیلان ابلاغ اعتبار شده که ۵۰ درصد آن مربوط به اعتبارات متوازن است.

وی با اشاره به سهم ۲۵ درصدی اعتبارات تملک دارایی ای سرمایه ای استان در بودجه امسال، افزود: این اعتبار معادل ۲۳۶ میلیارد تومان است که نسبت به سال گذشته ۴۴ درصد رشد را نشان می دهد.

معاون برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، از ابلاغ اعتبار ۲۸ میلیارد تومانی از محل اعتبارات سه درصد نفت و گاز در سال ۹۹ خبر داد و تصریح کرد: از محل مالیات بر ارزش افزوده نیز با ۵۱ میلیارد تومان ابلاغ اعتبار مواجه هستیم که نشان دهنده رشد ۳۵ درصدی است.

کاووسی، با اشاره به ابلاغ اعتبار ۹ میلیارد تومان از محل توسعه و تکمیل راه های روستایی استان، گفت: دولت در بودجه امسال علیرغم فشار تحریم و مشکلات ناشی از شیوع بیمار کرونا، سعی کرده مبالغ تخصیصی را افزایش دهد و تمرکز تخصیص به صورت نقدی است.

وی از تخصیص ۷۵ درصدی اعتبارات تملکی استان معادل ۱۷۶ میلیارد تومان خبر داد و خاطرنشان کرد: اعتبارات تملک سال گذشته تنها ۵۵ درصد تخصیص داشت که شاهد رشد ۲۰ درصدی در تخصیص این اعتبار هستیم.

معاون برنامه و بودجه گیلان، با اشاره به تخصیص ۳۱ درصدی اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده در بخش پروژه های ورزشی استان، عنوان کرد: در حوزه توسعه و تکمیل راه های روستایی نیز ۷۵ درصد تخصیص داشتیم.

کاووسی، با بیان اینکه تخصیص سال ۹۹ نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، اضافه کرد: امسال ۳۳ پروژه ملی ویژه در گیلان داریم که با اعتبار ۳۰۵ میلیارد تومانی توسط ۱۲ دستگاه اجرایی در دست اقدام است. همچنین ۳۳ طرح استانی ویژه مربوط به هفت دستگاه اجرایی داریم.

وی از ابلاغ اعتبار ۴۵۲ میلیارد تومانی از ردیف های مختلف به گیلان طی هشت ماهه امسال خبر داد و اظهار کرد: از این میزان، ۳۸۰ میلیارد تومان تخصیص یافته که معادل ۸۴ درصد است، در حالی که تخصیص دوره یک ساله گذشته ۸۳ درصد بود.

معاون برنامه و بودجه گیلان، با بیان اینکه از ۳۸۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیصی، ۱۲۶ میلیارد تومان مربوط به ۳۳ طرح استانی ویژه است، ادامه داد: امسال دولت بر اتمام پروژه های نیمه تمام تاکید دارد لذا برای اتمام این پروژه ها، ۱۵۸ میلیارد تومان ابلاغ اعتبار داشتیم که صد درصد تخصیص داشته است.

وی با اشاره به شناسایی ۵۲ پروژه نیمه تمام در استان در حوزه آبرسانی روستای، اتمام فضاهای آموزشی و مجتمع های فرهنگی، خانه های بهداشت، مجتمع های میراث فرهنگی و پایگاه های هلال احمر، گفت: ۱۳ پروژه از ۲۹ پروژه مصوب سفر استانی رئیس جمهور در سال ۹۴ به اتمام رسیده که از جمله آن می توان به راه آهن گیلان، آزادراه رودبار، کنارگذر لنگرود، محور سنگر – سیاهکل، آبرسانی به ۲۰۰ روستا، افتتاح بیمارستان های لنگرود، آستارا، لاهیجان و رضوانشهر و چهار سد لاستیکی اشاره کرد.

کاووسی، همچنین از اتمام بخشی از تعهدات مربوط به تسطیح، نوسازی و یکپارچه سازی اراضی کشاورزی و پرداخت مطالبات صیادان خبر داد و عنوان کرد: درآمد پیش بینی شده برای گیلان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ معادل ۲۳۱۳ میلیارد تومان استان که جایگاه شانزدهم را از لحاظ کسب درآمد داریم و رشد ۲۷ درصدی را نشان می دهد.

معاون برنامه و بودجه گیلان، با بیان اینکه ۸۵۴ میلیارد تومان از این اعتبار مربوط به هزینه های جاری ۲۴ دستگاه است، اظهار کرد: همچنین ۴۲۷ میلیارد تومان اعتبارات تملک استان است که جایگاه چهاردهم را دارد.

وی اعتبارات متوازن گیلان را ۱۰۷۸ میلیارد تومان دانست و یادآور شد: ۴۲۴ میلیارد تومان برای طرح های استانی ویژه ابلاغ شده که رتبه ششم استان را نشان می دهد. در اعتبارات پروژه های ملی ویژه نیز رتبه هفتم را داریم.

کاووسی، به رتبه دهم استان گیلان در بودجه هزینه ای اشاره کرد و متذکر شد: سهم گیلان از بودجه ۱۴۰۰ به نسبت جمعیت معادل ۳.۴ درصد است. در واقع اعتبارات هزینه ای گیلان رشد ۵۴ درصدی و اعتبارات تملک رشد ۱۸ درصدی را نشان می دهد که در بخش تملک از متوسط کشور بیشتر رشد داشتیم.

وی از افزایش اعتبارات از محل سه درصد نفت و گاز و کاهش اعتبارات از محل مالیات بر ارزش افزوده خبر داد و اضافه کرد: اعتبارات متوازن استان نیز نسبت به بودجه ۹۹، رشد ۹۳ درصدی را نشان می دهد.

معاون برنامه و بودجه گیلان، با بیان اینکه در بودجه ۱۴۰۰ برای استان ۴۴ پروژه ملی ویژه پیش بینی شده است، گفت: همچنین ۳۳ طرح استانی ویژه در لایحه بودجه سال آینده واهیم داشت.

محمدتقی اقدامی، مشاور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان نیز، اعتبارات هزینه ای را مربوط به هزینه های دستگاه های اجرایی در ارائه خدمات به مردم دانست و اظهار کرد: اعتبارات تملک نیز مربوط به پروژه های عمرانی است که به صورت مداوم برای اجرای آنها از طریق دولت تامین اعتبار می شود.

وی با بیان اینکه از سال ۹۴ تا ۹۸ شاهد رشد متناسب ۲۰ درصدی در سال هستیم، متذکر شد: در حوزه اعتبارات هزینه ای از ۳۵۳ میلیارد تومان به ۶۵۱ میلیارد تومان در سال ۹۸ رسیدیم که رشد ۱.۸ درصد را نشان می دهد.

رئیس گروه امور تلفیق برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، از رشد دو برابری اعتبارات عمرانی استان طی سال های ۹۴ تا ۹۸ خبر داد و یادآور شد: اعتبارات عمرانی از ۷۴۶ میلیارد تومان به ۱۳۹۰ میلیارد تومان رسیده است.

اقدامی، با بیان اینکه مجموع اعتبارات استان در سال ۹۴ از ۱۱۰۰ میلیارد تومان به ۲۰۴۰ میلیارد تومان در سال ۹۸ رسیده است، عنوان کرد: ۳۲ درصد اعتبارات هزینه ای و ۶۸ درصد آن برای پروژه های عمرانی است.

انتهای پیام