رشت- ایرنا – تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌الملل با بیان اینکه باید به دولتها برای اجرایی شدن برنامه هایشان فرصت داد اظهار داشت: دولت ها در روزها و ماههای آغازین تشکیل کابینه برای نهادینه کردن گفتمان خود به فرصت نیاز دارند و دولت سیزدهم نیز از این قاعده مستثنی نیست.

صلاح‌الدین هرسنی روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: پیش از تشکیل دولت سیزدهم و دراختیار گرفتن سکان اداره کشور، رهبر معظم انقلاب به شکاف ایجاد شده میان مردم و حاکمیت اشاره کردند که دلیل آن عملکرد بد دولت پیشین بود و بازسازی این اعتماد از دست رفته نیازمند پرشدن شکاف موجود است.

وی با اشاره به سخنان رئیس جمهور که دلیل این سلب اعتماد مردم را بی توجهی به معیشت مردم و پاندمی کرونا اعلام کرد، گفت: به همین منظور رئیس جمهور ۲ برنامه اولویتی واکسیناسیون سراسری و پرداختن به مساله معیشتی را در دستورکار خود قرار داد.

استاد علوم سیاسی دانشگاه کارنامه دولت را در واکسیناسیون قابل دفاع و قرین توفیق دانست و اضافه کرد: اگر چه سازوکار واکسیناسیون ابتدا قطره چکانی بود اما طبق آمار ارائه شده بیش از ۷۰ درصد جمعیت جامعه هدف ایران دُز نخست واکسن کرونا را از بین واکسن های موجود تزریق کرده اند و بزودی واکسن های جدید ساخت ایران نیز وارد بازار می شود که کمکی بزرگی به پوشش سراسری واکسن خواهد کرد.

هرسنی ادامه داد: بر اساس وعده دولت به مردم، واکسیناسیون همگانی تا پایان بهمن ماه امسال علیه ویروس کرونا انجام خواهد شد و دولت همه تلاش خود را برای این هدف سرمایه گذاری کرد.

وی با بیان اینکه همواره باید سلامت جامعه برای دولت ها در اولویت باشد، اظهار داشت: دولت سیزدهم بزرگ کردن و تقویت سفره مردم را وعده داده بود اما به دلیل همین اولویت بندی سلامت باید برای تحقق آن فرصت بیشتری به دولت داد.

به گفته این کارشناس مسائل سیاسی حال از آنجایی که دولت سیزدهم تا حدی به دلیل مشکلات متعدد باید طبق اولویت بندی‌ها پیش رود، برای اینکه برنامه های دولت محقق شود به زمان بیشتری نیاز است.

هرسنی افزود: ساماندهی به مساله معیشتی مشمول دوره زمانی طولانی تری است و نمی توان ان را در کوتاه مدت انتظار داشت. ما طی سالهای گذشته شاهد تحریم های سازمان یافته واشنگتن علیه ایران بودیم و شرایط در منطقه نیز به نفع ما نبود. به همین خاطر برخی اصلاحات اقتصادی و همچنین تغییر رویکردها زمان بر است.

وی گفت: علاوه بر این باید عملکرد ناموفق دولت پیشین که همه سوء مدیریت های خود را به تحریم ها گره زده بود را افزود که اکنون موجب شده برای سامان بخشی به وضعیت معیشتی نیازمند وقفه یکساله باشیم تا دولت مقدمات آن را طی یکسال آتی فراهم کرده و به وعده خود به مردم عمل کند.

هرسنی ابراز امیدواری کرد در سالهای پیش رو با اجرای برخی اصلاحات اقتصادی و همچنین دیپلماسی های اقتصادی در خارج از مرزهای کشور، مردم بتوانند از بحران ها عبور کرده و به سامان و ثبات سیاسی دست یابند.