آستارا – ایرنا – معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی گیلان گفت: ۵۵۰ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند و ۳۰ میلیارد ریال اعتبار از وزارتخانه متبوع برای تجهیز مراکز درمانی گیلان اختصاص یافته‌است.

به گزارش خبرنگار ایرنا آبتین حیدرزاده روز دوشنبه در جلسه ستاد مقابله با کرونا در فرمانداری آستارا اظهار کرد: ۴۲ درصد خانوارهای گیلان در قالب طرح شهید سلیمانی غربالگری و  ۱۰۵ بیمار مشکوک به کرونا ظرف شبانه‌ روز گذشته در بیمارستان های استان بستری شده‌اند.

وی بیان کرد: از ۳۰ میلیارد ریال اعتبار وزارت بهداشت برای تجهیز بیمارستان های گیلان، پنج میلیارد ریال به بیمارستان در حال ساخت بخش لوندویل آستارا منظور شده و وضعیت قرمز آستارا نتیجه رفت و آمدها و استفاده نکردن شهروندان از ماسک است و روزانه به طور میانگین ۱۰ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان این شهرستان بستری می شوند.

وی ادامه داد: جلسات تخصصی پیرامون بررسی ریشه ای علل وضعیت قرمز کرونا در آستارا آغاز شده است و در صورت رعایت دستورالعمل های بهداشتی، ظرف یک هفته آینده وضعیت به حالت نارنجی تغییر خواهد یافت.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: اجرای طرح پزشک خانواده شهری برای رفع کاستی های درمان و نیز طرح شهر سالم، شهر پایدار برای بررسی وضعیت پسماند و فاضلاب شهرستان ها اجرا می شود.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان آستارا هم در این جلسه گفت: تعداد بیماران بستری شده مشکوک به کرونا در بیمارستان این شهرستان در هفته گذشته ۸۰ نفر بود و اکنون به ۶۰ نفر کاهش یافته است.

فرید بصیری مقدم افزود: از هشتم آذرماه، هزار و ۶۰۲ بار از واحدهای صنفی بازدید شده و ۷۰ واحد به دلیل رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی و نقض مصوبات ستاد مقابله با کرونا، توسط ماموران بهداشت محیط پلمب شدند.

شیوع ویروس کرونا جهان را درگیر خود کرده و بهترین راهکار قطع زنجیره انتقال آن، ماندن در خانه، خودداری از سفر و رعایت پروتکل های بهداشتی است.

بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده است.