ایسنا/گیلان مدیر تعاون اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: با اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان ۱۷ تعاونی با ایجاد زمینه اشتغال بیش از ۳۲۹ نفر در شهرهای مختلف استان به بهره‌برداری رسید.

فرشید تحویلداری در جمع خبرنگاران ضمن گرامیداشت هفته تعاون، اظهار کرد: تعاونی‌ها یکی از بهترین الگوهای اقتصادی و اجتماعی هستند که در قالب فعالیت‌های مردمی انجام می‌شود و با توجه به رسالت خود شرایط مردمی کردن فعالیت اقتصادی را فراهم می‌کند.

وی افزود: در قالب تعاونی مردم با تجمیع سرمایه‌ها و خرد جمعی فعالیت اقتصادی دارند و از حمایت‌هایی که دولت برای این بخش قائل شده می‌توانند بهره ببرند.

تحویلداری گفت: برای تسهیل و تسریع در انجام این فرایندها از سال ۹۸ شاهد راه‌اندازی سامانه جامع و هوشمند بخش تعاونی کشور بودیم که این سامانه فضا و بستری را فراهم کرده که متقاضیان تشکیل تعاونی بدون مراجعه به ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخواست خود را از طریق سامانه ثبت کرده و بخشی از فرآیند تشکیل تعاونی را از طریق سامانه پیگیری کنند.

مدیر تعاون اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: در حمایت از تشکل‌های تعاونی علاوه بر منابعی که سالانه ابلاغ می‌شود و دبیرخانه توزیع این تسهیلات در اداره کل هر استان است، سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای جداگانه با موسسات مالی از جمله صندوق کارآفرینی امید بین معاونان امور تعاون و اشتغال وزارتخانه و مدیریت این صندوق منعقد شده است.

وی با بیان اینکه منابعی که برای استان در نظر گرفته شده به ویژه برای بخش تعاون بیش از ۱۳ میلیارد تومان بوده، افزود: در انجام فرایند جذب منابع متقاضیانی که شرایط لازم را داشتند به صندوق معرفی شدند.

تحویلداری تاکید کرد: اولویت در این بخش تعاونی‌های متشکل از زنان سرپرست خانوار، تعاونی‌هایی که بیش از ۵۰ درصد اعضای آن از جوانان هستند همچنین تعاونی‌هایی که تولیدات صادرات گرا دارند، هستند.

مدیر تعاون اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: در هفته تعاون امسال ۱۷ تعاونی با ۱۵۰ میلیارد تومان سرمایه در گردش به بهره‌برداری رسید که تنها ۲۱ میلیارد تومان آن از محل تسهیلات بوده و این یعنی سرمایه‌گذاری اعضا در مشارکت برای طرح‌های تعاونی زیاد است.

وی با بیان اینکه بهره‌برداری از این تعاونی‌ها باعث ایجاد بیش از ۳۲۹ مورد اشتغال شده است، تصریح کرد: این تعاونی‌ها در قالب تعاونی مسکن، تعاونی کشاورزی که به صورت خاص پرورش مرغ گوشتی، در زمینه صنعت تولید آب معدنی و بازیافت الیاف بود که در شهرهای مختلف استان به انجام رسید.

انتهای پیام